Zadzwoń do nas 533 575 185

Wągry na nosie – jak powstają i jak się ich pozbyć?

wagry-na-nosie-jak-powstaja-i-jak-sie-ich-pozbyc

Idealnie gładka cera to marzenie każdego z nas. Jednakże od czasu do czasu możemy zaobserwować na twarzy czarne punkciki, pojawiające się najczęściej na nosie. Wągry na nosie to jeden z najczęstszych problemów skórnych dotykających zarówno młodzież jak i dorosłych. Jak sobie z nimi poradzić? Czy wyciskanie wągrów pomaga? Wyjaśniamy.

Wągry – czym są?

Wągry, zwane również zaskórnikami, to drobne zmiany na skórze, które powstają zazwyczaj w strefie T: na nosie, brodzie i czole, ale także na policzkach, plecach czy klatce piersiowej. Wywoływane są przez zablokowanie mieszków włosowych przez sebum, martwe komórki naskórka oraz inne zanieczyszczenia. Dzielą się na:

  • zaskórniki otwarte – widoczne na powierzchni skóry jako niewielkie czarne, żółte lub brązowe kropki.
  • zaskórniki zamknięte – znajdują się głębiej w skórze, a ujścia mieszków włosowych są zamkniętych przez co wydzieliny gruczołów łojowych znajdują się głębiej i widoczne są dopiero po naciągnięciu skóry.

Przyczyny powstawania wągrów na nosie

Przyczyny powstawania zaskórników mogą zależeć od wielu różnych czynników, takich jak:

  • niewłaściwa higiena skóry – brak mycia twarzy rano i wieczorem oraz po wysiłku fizycznym;
  • nieodpowiednia dieta bogata w cukry, węglowodany i żywność przetworzoną;
  • niedobory witaminy A i witamin z grupy B – ich brak zaburza proces rogowacenia się naskórka, a to w konsekwencji prowadzi do gromadzenia się martwych komórek naskórka w ujściach mieszków łojowych;
  • stres – kortyzol nasila pracę gruczołów łojowych oraz prowadzi do stanów zapalnych mieszków łojowo-włosowych;
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków zatykających pory skóry;
  • zaburzenia hormonalne, stosowanie niektórych leków;
  • czynniki środowiskowe – ekspozycja na dym papierosowy, smog i inne zanieczyszczenia;
  • wysoka temperatura, wilgotność powietrza.

Czy można zapobiegać występowaniu wągrów na twarzy?

Do powstawania zaskórników przyczynia się martwy naskórek, który nie zostanie odpowiednio wcześnie usunięty z powierzchni skóry. W konsekwencji łączy się z zanieczyszczeniami i zatyka pory. Rozwiązaniem jest regularne złuszczanie martwych komórek naskórka przy pomocy peelingu, szczotkowania na sucho. Dobrym rozwiązaniem może być także peeling kawitacyjny oraz odpowiednie kosmetyki, które regulują pracę gruczołów łojowych, a także produkcję sebum.

Domowe sposoby na pozbycie się wągrów na nosie

Wągry na nosie możesz spróbować usunąć za pomocą prostych metod, które samodzielnie przygotujesz w domu. Tego typu mieszanki mają działanie oczyszczające oraz często zwężają rozszerzone pory:

  • tonik z soku z cytryny – kwas cytrynowy działa jak naturalny środek złuszczający. Wystarczy przetrzeć nos sokiem rozcieńczonym z wodą, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą.
  • domowy peeling z sody oczyszczonej i wody – pomaga usunąć martwe komórki naskórka oraz zanieczyszczenia na skórze. Wmasuj mieszankę w skórę nosa, a po kilku minutach spłucz wodą.
  • maseczka z żelatyny – połącz żelatynę z niewielką ilością wody i rozprowadź na skórze. Pozostaw na 20-30 minut, a następnie delikatnie zdejmij powstały “plaster” zaczynając od dołu ku górze.

Wągry na nosie – codzienna pielęgnacja skóry twarzy

Choć domowe sposoby mogą być skuteczne w walce z powstałymi wągrami, pamiętaj, że kluczowe jest dokładne oczyszczenie skóry, nawilżenie jej i dostarczenie wysokiej jakości składników, niezbędnych do utrzymania jej w dobrej kondycji.

Ponadto, po umyciu twarzy nałóż na nią tonik, który przywróci jej naturalne pH. Jest on także odpowiedzialny za złuszczanie martwych komórek naskórka i ściąganie porów. Świetnie sprawdzą się produkty do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.

Szukając odpowiednich kosmetyków wybieraj te, które nie zatykają porów, są pozbawione substancji zapachowych, a dodatkowo są lekkie, żelowe lub wodno-żelowe oraz szybko się wchłaniają. Dobrym pomysłem jest włączenie do codziennej pielęgnacji produktów z kwasem salicylowym, który pomaga dogłębnie oczyścić skórę z wągrów oraz kwasem azelainowym, który zapobiega tworzeniu się nowych zaskórników.

Chcąc zapewnić swojej skórze kompleksową ochronę stosuj regularnie peelingi. Pozwoli usunąć zalegającą masę martwych komórek naskórka i oczyści ujścia gruczołów łojowych. Świetnie sprawdzają się peelingi kwasowe, które nie tylko rozpuszczają zalegającą wydzielinę, ale także regulują wydzielanie sebum. W przypadku peelingów mechanicznych warto wybrać mikroziarniste, by nie podrażnić skóry na nosie, za to dla skóry wrażliwej polecane są przede wszystkim peelingi enzymatyczne. Dobrym wyborem jest zwłaszcza DERMEDIC Hydrain3 Hialuro, który nie podrażnia i nie wysusza skóry, a składniki aktywne w nim zawarte delikatnie złuszczają naskórek i udrażniają drogę do działania innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Błędy w pielęgnacji – to przez nie mogą pojawiać się wągry na nosie

Kiedyś powszechnie zalecano wyciskać wągry na nosie, dziś według najnowszych badań prowadzi to do pogorszenia stanu skóry i może powodować poważniejsze problemy dermatologiczne, takie jak zakażenia, infekcje czy trwałe zmiany. Co jeszcze może sprzyjać powstawaniu wągrów na nosie?

  • używanie ciężkich kosmetyków, zwłaszcza tłustych kremów, które mogą zatykać pory;
  • rozpulchnianie skóry, zwłaszcza takiej z rozszerzonymi naczynkami może powodować problemy dermatologiczne stąd niewskazane są popularne “parówki” na twarz;
  • częste dotykanie twarzy może powodować przenoszenie nieczystości.

Wągry na nosie i ich powstawanie – podsumowanie

Wągry na nosie i innych rejonach twarzy wyglądają nieestetycznie i potrafią być prawdziwą zmorą zarówno dla młodzieży w okresie dojrzewania jak i dla wielu dorosłych. Na szczęście istnieją różne sposoby na to, by im zapobiegać. Regularne oczyszczanie twarzy, stosowanie kosmetyków dedykowanych do potrzeb skóry, odpowiednia dieta i suplementacja są gwarancją zdrowej i gładkiej cery.

Udostępnij

Inne z tej kategorii

Kategorie

Nie przegap promocji i nowości ze świata kosmetyków. Zapisz się i odbierz niespodziankę przy najbliższych zakupach.

Maksymalnie raz w tygodniu otrzymasz e-mail z wartościowymi treściami
i promocjami. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.