Zadzwoń do nas 533 575 185

Test porowatości włosów — dlaczego warto i jak go wykonać?

test-porowatosci-wlosow

Zdecydowana większość osób marzy o zdrowych i pięknych włosach. To nie tylko kwestia estetyki, ale także ważny element samopoczucia i pewności siebie. Jednak osiągnięcie tego celu wymaga systematycznej oraz świadomej pielęgnacji. Pomocne w tym może być określenie stopnia porowatości kosmyków. Jak wykonać test porowatości włosów? Dlaczego warto to zrobić? Odpowiadamy!

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to właściwość określająca stopień odchylenia łusek od jego rdzenia. Łuski to warstwy ochronne otaczające włosy, a ich odchylenie wpływa na kondycję włosa. W praktyce oznacza to, iż mocno odchylone łuski oznaczają wyższą porowatość, co z kolei może świadczyć o gorszej kondycji włosów. Za najbardziej zdrowe uchodzą włosy niskoporowate. Włosy wysokoporowate wykazują podatność na absorpcję wilgoci, puszą się, szybko schną, a także ciężko je rozczesać. Z kolei kosmyki o niskiej porowatości są gładkie, błyszczące, mało podatne na stylizacje oraz długo schną.

Dlaczego warto poznać porowatość swoich włosów? Wyjaśniamy!

Ze względu na poziom porowatości można wyróżnić:

  • włosy niskoporowate;
  • włosy średnioporowate;
  • włosy wysokoporowate.

Dlaczego warto określić porowatość włosów? Poznanie tej cechy jest ważne, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Różnice między włosami niskoporowatymi, średnioporowatymi a wysokoporowatymi wpływają na to, jak włosy absorbują i utrzymują wilgoć, wchłaniają substancje odżywcze z dobranych kosmetyków oraz reagują na stylizację.

Oprócz określenia porowatości Twoich włosów pamiętaj o odpowiedniej suplementacji, o czym przeczytasz w artykule: https://www.boneto.pl/jakie-suplementy-na-wlosy-warto-przyjmowac/.

Dostępne metody oceny porowatości włosów, które warto znać

Chcąc sprawdzić porowatość włosów, można w tym celu wykonać jeden z testów:

  • Test pływania — polega na umieszczeniu suchego kosmyka w szklance wody i obserwacji jego zachowania;
  • Test wchłaniania wody — aby ocenić porowatość włosów tym sposobem, wystarczy pozostawić mokre kosmyki do naturalnego wyschnięcia;
  • Test dotyku — kolejna metoda oceny porowatości włosów, która może być stosunkowo łatwa do przeprowadzenia w warunkach domowych. Polega na przesuwaniu palcem wzdłuż pasma włosów.

Jak wykonać test porowatości włosów w domu?

Zastanawiasz się, jaką porowatość mają Twoje włosy? Możesz sprawdzić to samodzielnie — wykonaj wybrany przez siebie test na porowatość włosów w domu. W przypadku testu pływania potrzebujesz jedynie szklanki oraz wody. Wystarczy napełnić szklankę wodą i wrzucić do niej jeden kosmyk. Teraz obserwuj jego zachowanie przez około 5 minut, a następnie zinterpretuj wyniki.

Jak interpretować wyniki testu porowatości włosów? Tajniki odczytu wyników

W zależności od zachowania kosmyka wrzuconego do szklanki z wodą można ocenić porowatość włosów:

  • Włosy są niskoporowate, jeśli kosmyk unosi się na powierzchni wody — wszystko za sprawą ściśle ułożonych oraz domkniętych łusek niepochłaniających wody;
  • Natomiast jeśli kosmyk opada, utrzymując się w połowie wysokości szklanki, są to włosy średnioporowate;
  • W przypadku, gdy pukiel opada na dno, świadczy to o wysokiej porowatości włosów — duży stopień odchylenia łusek od kory włosa prowadzi do szybkiej absorpcji wody przez kosmyk.

Jak zinterpretować wyniki testu dotyku?

Włosy niskoporowate, z blisko poukładanymi łuskami, są z reguły lśniące i gładkie, podczas gdy wysokoporowate, z łuskami bardziej otwartymi, mogą wydawać się bardziej suche oraz szorstkie. Z kolei decydując się na przeprowadzenie testu wchłaniania wody, warto wiedzieć, iż włosy wysokoporowate powinny być suche do 2 godzin, podczas gdy włosy o niskiej porowatości mogą wymagać nawet ponad 8 godzin, zanim całkowicie wyschną.

Należy jednak pamiętać, że wyniki te mogą nie być miarodajne, ponieważ istnieje kilka czynników, takich jak używane kosmetyki czy uszkodzenia włosów wskutek przesuszania, które mogą wpłynąć na wynik testu. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z trychologiem, by dokładnie ocenić porowatość i dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji kosmyków.

Porowatość włosów, a pielęgnacja — jaki ma wpływ na rutynę pielęgnacyjną?

Porowatość włosów istotnie wpływa na wybór odpowiednich kosmetyków. Warto pamiętać, że PHE (Proteiny, Emolienty, Humektanty) odgrywają istotną rolę w pielęgnacji kosmyków, a ich odpowiednie dostosowanie może zależeć od rodzaju porowatości. W skrócie, osoby o włosach niskoporowatych powinny unikać nadmiernego obciążenia pasm. Stosowanie produktów o lekkiej konsystencji, takich jak olej rycynowy, masło kakaowe lub olej kokosowy, może wspomóc utrzymanie ich objętości oraz świeżego wyglądu. W przypadku włosów średnioporowatych należy używać produktów o lekkiej konsystencji, np. masło shea. Z kolei włosy wysokoporowate wymagają intensywnego nawilżenia i odżywienia oraz unikania wysokich temperatur podczas stylizacji. Tutaj dobrze sprawdzą się olej winogronowy lub olej awokado.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pielęgnacji włosów o konkretnym stopniu porowatości? Zajrzyj do poniższych artykułów:

Sprawdzenie porowatości swoich włosów — podsumowanie

Podsumowując, warto określić porowatość swoich kosmyków, ponieważ dzięki temu można dobrać odpowiednie kosmetyki do włosów. Zastosowanie produktów dopasowanych do poziomu porowatości pozwala na lepsze wchłanianie składników aktywnych, minimalizując jednocześnie ryzyko przeciążenia włosów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wątpliwości co do uzyskanych wyników testów wykonanych samodzielnie, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do trychologa.

Udostępnij

Inne z tej kategorii

Kategorie

Nie przegap promocji i nowości ze świata kosmetyków. Zapisz się i odbierz niespodziankę przy najbliższych zakupach.

Maksymalnie raz w tygodniu otrzymasz e-mail z wartościowymi treściami
i promocjami. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.