Zadzwoń do nas 533 575 185

Pokrzywka na twarzy – objawy i ich zwalczanie

pokrzywka-na-twarzy-objawy-leczenie

Na Twojej twarzy pojawiły się swędzące bąble przypominające poparzenie się pokrzywką? Dodatkowo doskwiera Ci piekący ból? Najprawdopodobniej masz na twarzy pokrzywkę, czyli reakcję alergiczną. Jak wygląda pokrzywka ostra, a czym charakteryzuje się pokrzywka słoneczna lub pokrzywka polekowa? Czym grozi pokrzywka na twarzy? Jak długo utrzymują się objawy i jak je zlikwidować? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Czym jest pokrzywka na twarzy?

Pokrzywka to choroba, w wyniku której na skórze pojawiają się wypukłe bąble otoczone zaczerwienieniem. Bąble pokrzywkowe przypominają te, które powstają po oparzeniu pokrzywą, stąd nazwa dolegliwości. Wśród najczęstszych przyczyn wystąpienia objawów pokrzywki wymienia się ostre infekcje, choroby autoimmunologiczne, zakażenia pasożytnicze, ekspozycję na alergeny oraz zimno, ciepło, ucisk lub tarcie.

Rodzaje pokrzywki na skórze

Ze względu na przyczyny. pokrzywki możemy podzielić na pokrzywkę samoistną (ostrą lub przewlekłą) i pokrzywkę indukowaną. Przy pokrzywce ostrej zmiany skórne pojawiają się i samoistnie ustępują po około 6 tygodniach, natomiast w przypadku pokrzywki przewlekłej zmiany skórne mogą utrzymywać się dłużej. Jeśli chodzi o pokrzywkę indukowaną, najczęstszą jej przyczyną są czynniki fizyczne np. ciepło, zimno, światło słoneczne, infekcje bakteryjne lub wirusowe, a także stres.

Pokrzywka przewlekła – to warto o niej wiedzieć

Pokrzywka przewlekła charakteryzuje się tym, że objawy nie ustępują po około 6 tygodniach, ale mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Zdarza się, że zmiany skórne występują okresowo, np. raz w tygodniu lub raz w miesiącu, zdarzają się także samoistne remisje po upływie kilku miesięcy. Przyczyną pokrzywki przewlekłej mogą być zarówno czynniki pokarmowe, jady owadów, a także indywidualna reakcja na niektóre leki, czy choroby nowotworowe lub autoimmunologiczne. Z uwagi na różnorodność czynników wywołujących pokrzywkę konieczna jest dokładna diagnostyka pokrzywki przewlekłej, co będzie kluczowe w leczeniu objawów.

Objawy pokrzywki – jak je rozpoznawać?

Głównym objawem podczas występowania pokrzywki są bolesne i swędzące bąble podobne do tych, które powstają po poparzeniu pokrzywą. Są porcelanowobiałe lub różowe, a dookoła nich pojawia się zaczerwienienie skóry. Mogą się zlewać, tworzyć rozległe kształty, ale zazwyczaj ustępują przed upływem 24h i nie pozostawiają po sobie blizn. Czasem zmiany skórne mogą dodatkowo powodować drętwienie, pieczenie czy mrowienie skóry.

Pojawiają się także objawy towarzyszące, które nie dotyczą skóry:

  • zawroty głowy;
  • osłabienie;
  • uderzenia gorąca;
  • nudności i wymioty;
  • chrypka;
  • uczucie braku powietrza.

Jeśli takie objawy pokrzywki pojawią się u chorego, należy je stale monitorować, ponieważ mogą one wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Obrzęk naczynioruchowy to najpoważniejszy objaw pokrzywki

Jednym z poważniejszych objawów pokrzywki może być również obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzęk tkanek zlokalizowanych pod skórą. Jest to reakcja alergiczna, która dotyczy przede wszystkim stóp i dłoni, ale może pojawić się także na twarzy. W momencie kiedy obrzęk naczynioruchowy zaczyna obejmować okolice oczu lub ust i gardła, może dojść do zamknięcia krtani, a w konsekwencji do uduszenia się chorego.

Przyczyny wystąpienia pokrzywki na twarzy

Pokrzywka na twarzy może wystąpić na skutek różnych czynników. Do jej powstawania przyczynia się przede wszystkim histamina, substancja wydzielana z komórek odpowiadająca za objawy skórne. Najczęściej spotykane rodzaje pokrzywki na twarzy to:

  • pokrzywka słoneczna – związana z zimnem lub nasłonecznieniem;
  • pokrzywka kontaktowa – występuje po użyciu konkretnych kosmetyków i preparatów;
  • pokrzywka pokarmowa – najczęściej dotyczy reakcji alergicznej na skorupiaki, orzechy lub mleko;
  • pokrzywka polekowa – może być wywołana m.in. przez leki przeciwbólowe czy antybiotyki;
  • pokrzywka alergiczna – wiąże się z alergią na pyłki roślin czy substancje chemiczne;
  • pokrzywka cholinergiczna – występuje po dużym wysiłku fizycznym i jest reakcją skóry na pot.

Charakterystyczne bąble i świąd skóry dotyczą przede wszystkim głowy, szyi i górnej części klatki piersiowej.

Czy pokrzywkę na twarzy można wyleczyć?

U większości chorych zmagających się z ostrą pokrzywką zmiany skórne ustępują samoistnie, bez zastosowania leczenia. W przypadku pokrzywki przewlekłej sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, a proces leczenia pokrzywki będzie zależał od typu choroby.

Najlepsze sposoby na walkę z pokrzywką na twarzy

Kluczowe w leczeniu pokrzywki jest ustalenie co jest przyczyną reakcji alergicznej. Z tego względu koniecznie należy udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, testy skórne oraz ewentualne dodatkowe badania żeby znaleźć przyczynę, zwłaszcza jeśli zmiany skórne trwają dłużej niż 6 tygodni przez co wskazują na pokrzywkę przewlekłą. W momencie, gdy przyczyna dolegliwości zostanie ustalona, wdrażane jest leczenie. Leczenie pokrzywki opiera się na kilku kwestiach, pierwszy to eliminacja czynnika wywołującego zmiany skórne. Dotyczy to przede wszystkim pokrzywki pokarmowej. Kolejna kwestia to leki przeciwhistaminowe II generacji powodujące zanikanie bąbli i likwidujące świąd skóry. W szczególnym przypadku pokrzywki przewlekłej podawane są także glikokortykosteroidy. W złagodzeniu objawów może również pomóc podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, aczkolwiek w przypadku alergii na leki, mogą być one także jednym z czynników wywołujących pokrzywkę.

Pielęgnacja skóry twarzy z pokrzywką

Leki antyhistaminowe to nie jedyny sposób, by zwalczyć pokrzywkę na twarzy. W momencie, gdy zauważysz na skórze zmiany warto zacząć stosować maści hipoalergiczne, zawierające substancje przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Dobrym pomysłem może okazać się łagodzący podrażnienia i redukujący suchość i świąd skóry balsam emolient. Przeznaczony do pielęgnacji delikatnej skóry zapewnia długotrwałe nawilżenie i odżywienie, a także wzmacnia barierę ochronną skóry. Obecność naturalnych składników z powodzeniem pozwala leczyć pokrzywkę słoneczną oraz kontaktową.

Warto jedynie pamiętać, że w nawracających przypadkach pokrzywki przewlekłej stosowanie jakichkolwiek maści i kremów musi być skonsultowane z lekarzem, ponieważ nawet naturalne składniki mogą być przyczyną utrzymujących się dolegliwości.

Pokrzywka na twarzy – podsumowanie

Diagnostyka pokrzywki na twarzy lub w innym miejscu na ciele to proces trudny i czasochłonny. Ustalenie czynnika, który wywołał objawy pokrzywki często wiąże się z przeprowadzaniem szeregu testów skórnych i długim wywiadem medycznym. Jest to bardzo ważne, by leczenie choroby podstawowej przyniosło szybkie rezultaty i aby nie doszło do nasilenia się objawów. Chociaż nie stwierdzono sprawdzonych sposób na uniknięcie pokrzywki, warto pamiętać o tym, by nie stosować kosmetyków niewiadomego pochodzenia, a także zwrócić uwagę na zmianę stylu życia i unikanie stresu oraz niewłaściwej diety, które mogą przyczyniać się do powstawania pokrzywki.

Udostępnij

Inne z tej kategorii

Kategorie

Nie przegap promocji i nowości ze świata kosmetyków. Zapisz się i odbierz niespodziankę przy najbliższych zakupach.

Maksymalnie raz w tygodniu otrzymasz e-mail z wartościowymi treściami
i promocjami. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.