Każdy z nas chce mieć piękne, długie i zdrowe włosy, jednakże nie zawsze łatwo to osiągnąć. Planując odpowiednią pielęgnację warto wiedzieć z jakimi włosami mamy do czynienia i jakie są ich potrzeby. Bardzo ważne jest, by określić porowatość włosów i dopasowywać kosmetyki do uzyskanych wyników. Większość typów włosów to włosy średnioporowate. Czym charakteryzują się takie włosy? Jak wygląda ich pielęgnacja? Czego należy unikać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Jakie wyróżniamy typy włosów?
Każdy włos zbudowany jest z trzech warstw – powłoka włosa, warstwa korowa oraz warstwa rdzeniowa. Powłoka składa się z łusek, zbudowany z keratyny i zachodzących na siebie warstwami. Łuski mogą przylegać, a także być mocno lub delikatnie odchylone. Na podstawie stopnia odchylenia określa się porowatość włosów:
- włosy niskoporowate – łuski ściśle przylegają do siebie;
- włosy średnioporowate – łuski są delikatnie odchylone;
- włosy wysokoporowate – łuski są rozwarte.
Im bardziej łuski do siebie przylegają, tym bardziej mamy gładkie, lśniące i zdrowe włosy.
Jak rozpoznać prawidłowo swój typ włosów?
Określenie porowatości włosów to bardzo ważny krok w procesie pielęgnacyjnym. Jak sprawdzić rodzaj włosów? Można to zrobić samodzielnie w domu. Potrzebna jest szklanka wypełniona letnią wodą. Wkładamy do wody włos, czekamy kilka minut i sprawdzamy rezultaty. Jeśli włos utrzymuje się na powierzchni wody, mamy do czynienia z włosami o niskiej porowatości, jeśli odpadł na dno, świadczy to o wysokiej porowatości, natomiast jeśli utrzymuje się w połowie szklanki, taki wynik odpowiada włosom średnioporowatym.
Włosy średnioporowate, czyli jakie?
Włosy średnioporowate, gdzie łuski włosa odchylone są na średnim poziomie, często określa się włosami normalnymi. Tego typu włosy mają tendencję do puszenia się pod wpływem wilgoci, długo schną, dodatkowo plączą się i ciężko się je rozczesuje. Z drugiej strony łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym i długo utrzymują fryzurę. Lekko odchylone łuski włosa sprawiają, że brakuje im nawilżenia przez co często są pozbawione blasku, łamią się, a końcówki włosów mogą ulegać rozdwajaniu.
Odpowiednia pielęgnacja włosów średnioporowatych to mus!
Chcąc cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami kluczowa jest równowaga PEH, czyli dostarczeniem włosom odpowiedniej ilości protein, emolientów i humektantów. Proteiny mają za zadanie odbudować strukturę włosa, emolienty wyglądają włosy średnioporowate, dodają im blasku i sprężystości, natomiast humektanty zapewniają odpowiednie nawilżenie. Zwróć szczególną uwagę, by w przypadku włosów średnioporowatych używać przede wszystkim kosmetyków o lekkiej konsystencji. Zbyt duża ilość olejków może doprowadzić do obciążenia włosów, przez co będą wyglądać na oklapnięte.
Skuteczny plan pielęgnacji włosów średnioporowatych
Pielęgnacja włosów średnioporowatych na co dzień
Do mycia włosów o średniej porowatości najlepiej stosować na co dzień łagodny szampon wzbogacony o keratynę, która odbudowuje strukturę włosa i tym samym poprawia ich wygląd. Odpowiednim wyborem może być FANOLA Keraterm Szampon wygładzający do włosów puszących się. W przypadku mocno zniszczonych włosów dobre rezultaty daje stosowanie metody OMO, dzięki czemu włosy są podwójnie odżywione. Metoda polega na dwukrotnym nakładaniu odżywki, jednej podczas mycia włosów, a drugiej po spłukaniu szamponu. W składzie odżywek do włosów średnioporowatych szukaj przede wszystkim takich składników jak aloes czy kwas hialuronowy.
To warto stosować na włosy średnioporowate raz w tygodniu
Raz w tygodniu warto nałożyć na włosy olej lub mocniejszą maskę emolientową czy humektantową. Wykonywanie takiego zabiegu po każdym myciu może łatwo pogorszyć kondycję włosów, natomiast mocniejsza pielęgnacja raz na jakiś czas daje świetne efekty, zwłaszcza na brak objętości czy rozdwojone końcówki. Do olejowania włosów średnioporowatych świetnie sprawdzi się olej ze słodkich migdałów, olej rycynowy, a także olej rzepakowy. Olej ogranicza puszenie się włosów średnioporowatych, kompleksowo je odżywia oraz nadaje im blasku.
Ponadto od czasu do czasu wykonuj peeling skóry głowy. To często pomijany zabieg, ale ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji włosów. Dzięki niemu skóra głowy jest oczyszczona, martwy naskórek usunięty, a to bezpośrednio wpływa na wzmocnienie i poprawę kondycji włosów.
Tych błędów nie popełniaj, jeśli masz włosy średnioporowate
Chcąc prawidłowo pielęgnować włosy średnioporowate musisz pamiętać o unikaniu negatywnych praktyk, które mogą doprowadzić do osłabienia włosów i pogorszenia ich wyglądu. Co może zniszczyć Twoje wysiłki?
- silne detergenty – kosmetyki o zbyt mocnym składzie mogą doprowadzić do wysuszenia włosów;
- pocieranie włosów ręcznikiem – do suszenia użyj bawełnianej koszulki i delikatnie odciśnij nadmiar wody, pocieranie szorstkim ręcznikiem osłabi włosy i zwiększy ich wypadanie;
- suszenie suszarką – jedyna opcja to suszenie przy pomocy zimnego powietrza, gorące zbyt mocno wysusza włosy;
- dobór nieodpowiednich kosmetyków – porowatość włosów może się zmienić! Należy uważnie obserwować włosy, by zapewnić im odpowiednie do ich stanu składniki.
Pielęgnacja włosów średnioporowatych – podsumowanie
Włosy średnioporowate należą do włosów wymagających i ich pielęgnacja może stanowić spore wyzwanie. Pamiętaj, że jeśli chcesz mieć piękne, mocne, zdrowe włosy należy skupić się na nich kompleksowo, zaczynając od skóry głowy, poprzez łodygi włosa, aż po końcówki. Uważnie dobierając kosmetyki, zwracając uwagę na ich lekką formułę zapewnisz swoim włosom równowagę PEH, co bezpośrednio wpłynie na ich kondycję i ostateczny wygląd.