Peptydy w kosmetykach cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego — ich rola nie ogranicza się jedynie do utrzymania właściwego nawilżenia — peptydy odpowiadają również za syntezę kolagenu i regenerację komórek skóry. Wszystko to sprawia, że peptydy są znane jako „nieinwazyjny botox” — poprawiają owal twarzy, a także minimalizują powstawanie zmarszczek mimicznych poprzez rozluźnianie konkretnych mięśni. Dlaczego warto stosować kosmetyki z peptydami? Czy są one wskazane jedynie w pielęgnacji skóry dojrzałej? Odpowiadamy!
Czym są peptydy? Wyjaśniamy!
Peptydy to nic innego jak organiczne związki chemiczne, które składają się z reszt aminokwasowych połączonych wiązaniem peptydowym. Biorą one udział we wszystkich procesach fizjologicznych, pełniąc funkcję regulatorów, przekaźników sygnałów oraz hormonów. Ponadto są one niezbędne do budowy różnych tkanek, takich jak mięśnie czy skóra.
Rodzaje peptydów w kosmetykach, które warto znać
Warto zacząć od tego, że w kosmetologii stosuje się zarówno peptydy syntetyczne, jak i peptydy naturalne pozyskiwane z roślin. Z kolei ze względu na mechanizm działania można wyróżnić następujące rodzaje peptydów:
- peptydy sygnałowe;
- peptydy transportujące — np. peptydy miedziowe;
- neuropeptydy.
Peptydy sygnałowe
Peptydy sygnałowe działają poprzez aktywowanie specyficznych receptorów na powierzchni komórek skóry. Po przyłączeniu się do tych receptorów peptydy wywołują kaskadę sygnałów wewnątrzkomórkowych, które inicjują różnorodne procesy biologiczne. Poprzez wzmożoną syntezę elastyny oraz kolagenu, peptyd sygnałowy ma pozytywny wpływ na redukcję zmarszczek, jędrność, a przede wszystkim na zdrowy i młody wygląd skóry.
Peptydy transportujące
Peptydy transportujące, także znane jako peptydy nośnikowe lub kofaktory dzięki unikalnej strukturze chemicznej mogą przenikać przez warstwy skóry. W efekcie pomagają przenikać substancjom aktywnym zawartych w kosmetykach, np. witaminom, czy antyoksydantom przez głębokie warstwy skóry. Dodatkowo niektóre tego rodzaju peptydy, np. peptydy miedziowe, wykazują inne cenne właściwości, np. rozjaśnienie przebarwień lub stymulacja procesów regeneracyjnych, a także synteza kwasu hialuronowego.
Peptydy hamujące neurotransmitery, czyli neuropeptydy lub enzymy
Poprzez blokowanie działania neuroprzekaźników, te peptydy zmniejszają napięcie mięśni oraz poprawiają kondycję skóry. Przykładem tego rodzaju peptydów są peptydy biomimetyczne — podobne do tych wytwarzanych przez ludzki organizm. Działanie peptydów biomimetycznych nie ogranicza się jedynie do produkcji kolagenu — przyczyniają się one do poprawy jędrności skóry, ale także opóźniają procesy starzenia. Ich regularne stosowanie pozwala zredukować zmarszczki mimiczne — czyli osiągnąć rezultaty podobne do efektów zabiegu z użyciem toksyny botulinowej w medycynie estetycznej.
Udział w produkcji kolagenu i inne wyjątkowe właściwości peptydów
Peptydy działają pozytywnie na wygląd oraz zdrowie skóry, a dokładniej:
- Poprawiają jędrność skóry;
- Stymulują procesy naprawcze;
- Przyczyniają się do wygładzenia skóry;
- Pobudzają komórki do produkcji kolagenu;
- Redukują stany zapalne;
- Minimalizują pierwsze oznaki starzenia się skóry;
- Ujednolicają koloryt skóry;
- Dzięki nim składniki aktywne obecne w kosmetykach przenikają w głębsze warstwy skóry.
Dla jakich typów cery sprawdzą się kosmetyki z peptydami?
Kosmetyki z peptydami, np. krem lub serum peptydowe, są szczególnie skuteczne w pielęgnacji cery z pierwszymi oznakami starzenia. Ich formuły zawierają peptydy, które mogą przenikać do głębszych warstw skóry, aktywując komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu serum peptydowe wspomaga nawilżenie skóry suchej oraz wygładzenie drobnych linii i zmarszczek. Ich żelowa konsystencja sprawia, że łatwo się wchłaniają, dostarczając skórze składników odżywczych i wspierając jej regenerację. Co więcej, peptydy w kosmetykach są również polecane dla osób mających problemy z przebarwieniami, zaczerwienieniami oraz rozszerzonymi porami.
Szukasz odpowiednich preparatów do codziennej pielęgnacji? Sprawdź, jakie kosmetyki do twarzy z peptydami są w naszej ofercie.
Działanie kosmetyków z peptydami — podsumowanie
Peptydy stosowane w kosmetologii nie bez powodu trafiają w gusta coraz większej ilości konsumentów. Efekty stosowania peptydów to przede wszystkim poprawa poziomu nawilżenia, zmniejszenie widoczności zmarszczek oraz ujędrnienie skóry — należy jednak pamiętać o ich regularnej aplikacji.
Dowiedz się również, czym są ceramidy w kosmetykach.