Peelingi przeznaczone do oczyszczania skóry z martwego naskórka to popularne i bardzo lubiane formy pielęgnacji skóry. Niewiele jednak osób słyszało o czymś takim jak peeling trychologiczny, czyli najprościej rzecz ujmując peeling przeznaczony do pielęgnacji skóry głowy. Dlaczego warto go wykonywać, jakie ma zalety, czy jest bezpieczny dla naszych włosów, jak często i czym najlepiej go wykonywać, to tematy którym przyjrzymy się bliżej w dzisiejszym artykule.
Peeling skóry głowy – dlaczego warto go wykonywać?
Łuszczenie się naskórka dotyczy całej skóry, także skóry głowy. Skóra zazwyczaj ściera się i odpada w kontakcie z ubraniami, albo podczas mycia. Skóra głowy ma to zadanie trochę bardziej utrudnione. Dokładne jej oczyszczenie możliwe jest właściwie jedynie dzięki kosmetykom do pielęgnacji skóry głowy. Dodając do tego wydzielanie sebum, nadmiar zrogowaciałego naskórka, czy zapchane mieszki włosowe, mamy mieszaninę, z którą zwykły szampon może sobie w pełni nie poradzić. Stąd na popularności zyskuje peeling skóry głowy. Jakie są główne zalety peelingu do skóry głowy:
- poprawia ukrwienie skóry głowy,
- poprawia kondycję skóry głowy,
- pobudza mikrokrążenie i wzrost włosów,
- usuwa martwe komórki naskórka, nadmiar sebum, łupież, pozostałości kosmetyków, zrogowaciały naskórek,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- wspomaga leczenie łupieżu i pozytywnie wpływa na łojotokowe zapalenie skóry głowy.
Czy peeling skóry głowy jest bezpieczny dla włosów? Wyjaśniamy
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to peeling skóry głowy jest jak najbardziej bezpieczny. Hamuje wypadanie włosów, pobudza mikrokrążenie, a co za tym pracę mieszków włosowych, przez co stymuluje wzrost włosów. Usuwa martwy naskórek i dogłębnie oczyszcza skórę głowy. Musimy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z siłą użytą do wcierania peelingu mechanicznego. Dokładny i delikatny masaż głowy jest lepszy niż wcieranie na siłę kosmetyku. Nieumiejętne lub zbyt częste stosowanie produktu może doprowadzić do podrażnień i dolegliwości bólowych.
Jak i czym wykonywać peeling skóry głowy?
Chcąc wykonać peeling skóry głowy nie zawsze trzeba korzystać z salonu fryzjerskiego czy kupować drogie kosmetyki. Oczywiście, kompleksowa pielęgnacja jest bardzo ważna, ale warto sięgnąć także po domowe sposoby używane od lat i przygotowywane z elementów łatwych do znalezienia w domu czy sklepie.
Domowe sposoby na złuszczanie skóry głowy
Najpopularniejsze domowe sposoby do złuszczania skóry głowy to:
- peeling cukrowy – gdzie głównym składnikiem ścierającym jest cukier,
- peeling kawowy – fusy po kawie świetnie sprawdzają się na skórze głowy,
- peeling solny – oczyszczający peeling z soli.
Złuszczanie skóry głowy odpowiednimi kosmetykami – jakie wybrać?
Peelingi do skóry głowy to szeroka gałąź kosmetyków gdzie wybór zależy od rodzaju i kondycji naszej skóry głowy i efektów jakie chcemy osiągnąć. Do najpopularniejszych rodzajów peelingów należą:
- peeling enzymatyczny – doskonały na wrażliwą skórę głowy, która może nie znieść mocnego mechanicznego peelingu. WAX Tricho – ten delikatny peeling zawierający naturalne składniki aktywne świetnie złuszcza martwy naskórek i wpływa na oczyszczenie skóry głowy.
- peeling mechaniczny – najszybciej usuwa martwe komórki naskórka i resztki kosmetyków. Do pielęgnacji włosów i skóry głowy świetnie sprawdzi się zwłaszcza Biolaven – nie tylko usunie pozostałości martwego naskórka, ale także pobudzi krążenie krwi i odżywi cebulki włosów.
Jak często powinnaś wykonywać peeling głowy?
Chcąc utrzymać kondycję skóry głowy na dobrym poziomie dokładny peeling powinno się stosować raz na dwa tygodnie. Wtedy taki zabieg najlepiej oczyszcza z martwego naskórka, pozwala odpocząć skórze głowy i nadaje włosom zdrowy wygląd. Jeśli sytuacja tego wymaga lub mierzymy się z uporczywym swędzeniem skóry głowy, można stosować odpowiedni produkt częściej, np. raz na tydzień. Warto jednak wtedy robić do delikatniej, ponieważ zbyt częste lub zbyt mocne stosowanie peelingów może prowadzić do podrażnień.
Kiedy nie powinno się wykonywać peelingu skóry głowy? Poznaj przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego innego kosmetyku, peeling skóry głowy jest zabroniony gdy:
- są przeciwwskazania medyczne,
- występuje alergia na któryś z czynników aktywnych,
- mamy delikatną skórę głowy, skłonną do podrażnień.
W takich wypadkach konieczna będzie konsultacja z trychologiem i zastosowanie się do zaleceń specjalisty.
Wykonywanie peelingu skóry głowy – podsumowanie
Peeling trychologiczny to świetny sposób na oczyszczenie skóry głowy i pobudzenie wzrostu włosów. Zdrowe i lśniące włosy są skutkiem odpowiedniej pielęgnacji, która powinna obejmować nie tylko włosy, ale także skórę głowy. Z tego względu regularny peeling to podstawa. Jakie są inne sposoby na poprawę kondycji włosów i zwiększenie ich objętości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.