Zdrowa, pozbawiona niedoskonałości twarz to marzenie każdego z nas. Niestety, rzeczywistość nie zawsze jest taka, jakbyśmy chcieli. Czasem na naszej twarzy pojawia się liszaj. To duże, swędzące zmiany skórne, widoczne z daleka przez co często są przyczyną wielu kompleksów. Dlaczego pojawia się liszaj na twarzy? Jakie są objawy liszaja płaskiego, a jakie w przypadku liszaja rumieniowatego? Jak wygląda leczenie liszaja? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Liszaj – czym jest i jak wygląda?
Liszaj na twarzy to przewlekła choroba skóry, której charakterystyczne objawy to pęcherzyki lub plamy o szorstkiej, czerwonej powierzchni. Liszaj może także przyjmować postać swędzących grudek i wywoływać reakcję alergiczną. W szczególnych przypadkach może występować także w jamie ustnej gdzie objawia się białymi plamami. Potencjalne przyczyny liszaja to alergie, stres, infekcje wirusowe, czynniki genetyczne, ale może być także wywołany chorobami autoimmunologicznymi, przez choroby przenoszone drogą płciową czy poprzez przyjmowanie niektórych leków.
Rodzaje liszaja na twarzy – sprawdź, który dotyczy Ciebie
Liszaj na twarzy może przybierać różne formy. W zależności od rodzaju powoduje wysypkę i silny świąd, ale może również prowadzić do poważnego stanu zapalnego. Jednym z najpowszechniejszych rodzajów jest liszaj płaski i liszaj rumieniowaty, ale mogą pojawić się również rzadsze schorzenia takie jak liszaj złocisty czy liszaj twardzinowy.
Liszaj rumieniowaty – jak wygląda?
Inna nazwa tego rodzaju liszaja to toczeń układowy rumieniowaty. Jest chorobą skórną o podłożu autoimmunologicznym, gdzie wykwity skórne przyjmują charakterystyczny kształt motyla. Warto pamiętać, że liszaj rumieniowaty może również dotykać narządów wewnętrznych oraz powodować bóle stawów. Rozpoznawany jest częściej u kobiet, a do jego rozwoju mogą przyczyniać się zaburzenia hormonalne.
Liszaj płaski – jak go rozpoznać?
Do najbardziej charakterystycznych objawów liszaja płaskiego należą niebiesko-purpurowe zmiany skórne, którym może towarzyszyć świąd i pieczenie. Objawy mogą pojawić się w różnych częściach ciała, ale najczęściej występują w zgięciach nadgarstków i łokci, na nogach, języku oraz owłosionej skórze głowy.
Liszaj a liszajec zakaźny – czy to jest to samo?
Liszaj i liszajec zakaźny to choroby skóry, które często są ze sobą mylone. Liszajec zakaźny wywołany jest przez paciorkowce lub gronkowiec. Jednym z pierwszych objawów są pęcherzyki ropne na skórze, które po pewnym czasie mogą przeobrazić się w nadżerki. Objawy choroby występują najczęściej w obrębie ust, rąk i nóg, ale pamiętać, ze liszajec zakaźny może w szybkim tempie przenieść się na inne części ciała.
Leczenie liszaja – sprawdzone sposoby
Leczenie liszaja powinno być dopasowane przede wszystkim do rodzaju dolegliwości, stopnia zaawansowania zmian skórnych oraz miejsca ich występowania. W przypadku pojawienia się grudek na twarzy, którym towarzyszy uporczywy świąd, warto udać się do dermatologa , który zaleci odpowiednią kurację. W pierwszym etapie stosuje się leczenie miejscowe – maści, kremy o działaniu przeciwgrzybiczym mające na celu złagodzenie świądu. W późniejszych krokach, jeśli maści nie przyniosą spodziewanych efektów, może być włączone leczenie farmakologiczne. W takim wypadku podawane są przede wszystkim leki przeciwhistaminowe. Ponadto gdy występuje toczeń rumieniowaty układowy częstym skutkiem są objawy narządowe. W takim wypadku podaje się dodatkowo leki, które wspomagają pracę narządów oraz leki immunosupresyjne, które mają wspomagać pracę całego organizmu.
Pielęgnacja skóry twarzy, dotkniętej liszajem
W momencie gdy na twarzy pojawia się liszaj, chcąc poradzić sobie z jego objawami na początku warto sięgnąć po domowe sposoby. W leczeniu liszaja bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu higieny, nawilżanie skóry twarzy, a także ochrona przed słońcem. W łagodzeniu objawów mogą także pomóc wszelkie płukanki, np. z siemienia lnianego lub owsianki – pomagają zmniejszyć uporczywy świąd. Duże znaczenie ma także prawidłowa dieta. Gdy wystąpią objawy liszaja warto wyeliminować pikantne i intensywne przyprawy, a włączyć dużą ilość warzyw i owoców.
Warto także mieć pod ręką dobrej jakości dermokosmetyki do twarzy. W naszej drogerii znajdziesz szeroką gamę produktów, odpowiednich dla danej cery i jej potrzeb. Jeśli na skórze pojawiają się podrażnienia, konieczne jest zastosowanie dobrej jakości kremów nawilżających i regeneracyjnych. Świetnie sprawdzi się Krem regenerujący A-Derma Dermalibour+ CICA, który łagodzi podrażnienia naskórka, regeneruje uszkodzoną skórę oraz ogranicza ryzyko namnażania się bakterii.
Występowanie liszaja na twarzy – podsumowanie
Choć liszaj na twarzy ma najczęściej łagodne, przechodzące samoistnie objawy, zdarza się, że choroba przybiera charakter przewlekły, zwłaszcza jeśli zmiany zaczynają pojawiać się w okolicach narządów płciowych. W takim wypadku konieczna jest wizyta u specjalisty i podjęcie stosownych działań. Należy również pamiętać, że liszaj płaski zwiększa ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego. Wprawdzie ryzyko nie jest wysokie, ale zaleca się co roku wykonywać badania diagnostyczne pod kątem raka skóry.