Zmiany skórne powodują dyskomfort, świąd i wyglądają nieestetycznie. Jeśli występują w widocznym miejscu stają się dodatkowo przyczyną niepewności, stresu, wstydu. Jedną z takich zmian skórnych jest kaszka na twarzy. Czym się charakteryzuje? Jakie są przyczyny powstawania kaszki na twarzy, czy zniknie samoistnie i jak złagodzić jej objawy, to sprawy które omówimy w dzisiejszym wpisie.
Jak rozpoznać kaszkę na twarzy? Charakterystyka i objawy kaszki
Najczęstsze postaci kaszki na twarzy to podskórne grudki lub drobne krostki, które tak naprawdę są zaskórnikami zamkniętymi lub prosakami. Te zmiany skórne o białym, żółtym lub kremowym zabarwieniu wyglądem przypominają często ziarno prosa, stąd też nazwa prosaki. Postać charakterystycznych zmian skórnych często może przypominać trądzik zaskórnikowy.
Czy kaszka to trądzik?
Mimo że kaszka na twarzy to podskórne grudki, to jednak trądzikiem nie jest. Wiele zbieżności i podobieństw sprawia, że często te dwa schorzenia są mylone, jednak kaszka na twarzy pojawia się w innych momentach i ma inne przyczyny.
Kaszka na twarzy – przyczyny powstawania
Przyczyny kaszki na twarzy też mogą być różne i nie zawsze są proste do zinterpretowania. A właśnie od przyczyn ich powstania zależy załączenie odpowiedniego leczenia. Jeśli zauważamy u siebie, dziecka, czy też na twarzy niemowlaka pojawiające się nieestetyczne grudki, warto natychmiast zgłosić się do lekarza specjalisty – dermatologa, by ustalić przyczyny kaszki i określić warianty jej leczenia.
Przyczyny występowania kaszki na twarzy, związane z trybem życia
W przypadku kaszki na twarzy możemy mówić o dwóch głównych przyczynach. Pierwsze to kwestie związane z trybem życia:
- zaniedbanie porannej pielęgnacji lub nieodpowiednia pielęgnacja i niezbyt dokładne oczyszczanie skóry, co prowadzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych. Mimo, że ujścia gruczołów łojowych są zatkane, wydzielanie sebum cały czas postępuje. Jednak w tej sytuacji uwalniane jest jedynie pod skórę przez co tworzą się zaskórniki zamknięte,
- nieodpowiednie produkty do pielęgnacji – jeśli używamy kosmetyków niedopasowanych do naszej powierzchni skóry to substancje drażniące i niewłaściwa pielęgnacja skóry mogą spowodować powstawanie kaszki. Alkohol etylowy, sztuczne barwniki, chemiczne substancje zapachowe to tylko niektóre produkty, które mogą zaszkodzić skórze twarzy.
Zdrowotne powody występowania kaszki na czole
Przyczyną kaszki na twarzy mogą być też kwestie zdrowotne:
- zaburzenia hormonalne – związane z niedojrzałością gruczołów łojowych, albo ich złą pracą. Prowadzą do produkcji nadmiaru sebum, albo mają wpływ na zwiększone wydzielanie łoju,
- alergia pokarmowa – kaszka na czole czy innych częściach twarzy to także często reakcja uczuleniowa po zjedzeniu jakiegoś produktu. Alergie pokarmowe najczęściej na białko zwierzęce (np. białko mleka krowiego), lub alergie skórne na używane kosmetyki, czy środki chemiczne.
Czy kaszka na czole sama zniknie? Wyjaśniamy
I tak i nie. Jeśli chodzi o nietolerancje pokarmowe czy alergie na kosmetyki to zazwyczaj wystarczy wyeliminować problem, aby kaszka na twarzy zniknęła. Podobnie jest w przypadku, gdy kaszka na twarzy powstała w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Dokładne oczyszczanie cery rozwiąże problem, a zablokowane ujścia gruczołów łojowych się oczyszczą.
Jeśli chodzi o nieprawidłowy poziom hormonów i kwestie zdrowotne, to niestety konieczna będzie wizyta u specjalisty, który zleci dalsze badanie i metody leczenia.
Łagodzenie objawów kaszki na czole – sprawdzone sposoby
Najlepsze sposoby, aby się pozbyć kaszki lub chociaż zminimalizować jej widoczność to stosowanie się do zaleceń lekarza, dokładne oczyszczanie twarzy i intensywne nawilżanie skóry. Naszym zdaniem świetnie sprawdzą się te produkty:
- Żel do mycia twarzy od Amaderm Atopic – nawilża, łagodzi podrażnienia i świetnie reguluje wydzielanie sebum.
- Oczyszczający żel do mycia dla skóry normalnej i tłustej od Cerave – idealny do codziennej pielęgnacji dla bardziej wymagającej skóry świetnie usuwa martwe komórki naskórka.
Wszystko o kaszce na czole – podsumowanie
Nieodpowiednia pielęgnacja w przypadku kaszki może mocno pogorszyć sprawę. Zatkane gruczoły łojowe, nadmierna produkcja sebum mają wpływ na nasz wygląd i stan skóry. W naszej kosmetyczce koniecznie powinny znaleźć się kosmetyki nawilżające bogate w kwas hialuronowy i kwas salicylowy, a nasza dieta bogata w różnorodne składniki odżywcze. Warto także wiedzieć jak prawidłowo oczyszczać twarz, by takie problemy jak kaszka na twarzy czy inne zmiany skórne się nie pojawiały. Jeśli chcesz wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić pielęgnację, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem i poznaj rewolucyjną metodę dwuetapowego oczyszczania twarzy.