Zadzwoń do nas 533 575 185

Jak pozbyć się łupieżu na dobre?

Jak pozbyć się łupieżu

Nawet co druga osoba mierzy się w swoim życiu z łupieżem. Problem ten dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn i może mieć mniej lub bardziej zaawansowany przebieg. W zależności od rodzaju łupieżu stosuje się inne metody na jego pozbycie. Jakie są najczęściej występujące rodzaje łupieżu? Jakie kosmetyki wybrać, by wyleczyć łupież na dobre? Czego unikać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym właściwie jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy objawiająca się zbyt szybkim złuszczaniem się komórek na jej obszarze. Za powstawanie łupieżu odpowiedzialne są grzyby na skórze głowy z gatunku Malasezzia. Zbyt szybkie tworzenie się komórek naskórka prowadzi do powstawania widocznych na powierzchni skóry głowy, łusek o szaro-żółtej barwie.

Najczęściej występujące rodzaje łupieżu

Choć łupież może przyjmować różne formy, do najczęściej spotykanych rodzajów należą łupież suchy (inaczej łupież biały) i tłusty. Charakterystycznym objawem łupieżu suchego są niewielkie białe płatki, które łatwo odrywają się od skóry głowy przez co można je zauważyć na ubrania. Jeśli masz suchy łupież możesz zauważyć większe wypadanie włosów, a także odczuwać swędzenie skóry głowy. W przypadku łupieżu tłustego występują żółte łuski, które znacznie mocniej przylegają do skóry głowy, a dodatkowo mogą nawarstwiać się na skórze i tworzyć bolesne strupy. Tłusty łupież wymaga kompleksowego leczenia, a nie zastosowanie terapii może zakończyć się łysieniem.

Przyczyny powstawania łupieżu

Wprawdzie przyczyny łupieżu nie są do końca wyjaśnione, istnieją czynniki sprzyjające powstawaniu tej dolegliwości. Do najczęściej wymienianych czynników należą:

  • zaburzenia hormonalne;
  • nieprawidłowy sposób odżywiania się, spożywanie alkoholu;
  • narażenie na silny stres;
  • częste noszenie nakrycia głowy lub narażenie skóry głowy na przesuszenie;
  • uwarunkowania genetyczne.

Czynniki nasilające łupież

Powstawanie łupieżu może być także związane z nieodpowiednią pielęgnacją włosów i skóry głowy. Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie głowy, używanie niewłaściwych kosmetyków, niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek mogą prowadzić do łupieżu, ale także różnego rodzaju stanów zapalnych takich jak łojotokowe zapalenie skóry czy wiązać się z atopowym zapaleniem skóry. Do powstawania łupieżu przyczynia się także przegrzewanie skóry głowy suszarką lub stosowanie zbyt dużych ilości produktów do stylizacji, które mogą powodować wzmożoną produkcję sebum.

Jak myć włosy żeby nie mieć łupieżu?

Chcąc pozbyć się łupieżu należy stosować odpowiednią pielęgnację zarówno włosów jak i skóry głowy. O czym warto pamiętać?

  • Stosuj kosmetyki dopasowane do potrzeb swojej skóry oraz rodzaju włosów;
  • Silny szampon przeciwłupieżowy może zaburzyć mikrobiologia głowy i nasilić objawy, zamiast tego wybierz delikatny szampon odżywiający;
  • Stosuj szampon zgodnie z zaleceniami producenta – zazwyczaj 2/3 razy w tygodniu przy niewielkich objawach lub codziennie w przypadku silnego łupieżu;
  • Nie drap skóry głowy i nie nakładaj szamponu bezpośrednio na włosy. Rozmasuj kosmetyk w dłoniach, a później nanieś pianę na włosy i pozostaw na 3-5 minut. Dzięki temu zadziałają zawarte składniki aktywne;
  • Nie zapominaj o profilaktyce! Łupieżu nie da się całkowicie wyleczyć, aby jak najdłużej utrzymać pozytywne efekty stosuj szampon przeciwłupieżowy raz w tygodniu.

Kosmetyki przeciwłupieżowe i jak je wybrać

Wybierając szampon przeciwłupieżowy pamiętaj, by kierować się przede wszystkim dobrem swoich włosów. Włosy suche i łamliwe potrzebują dodatkowo wzmocnienia, natomiast do pielęgnacji włosów ze skłonnościami do przetłuszczania przydadzą się składniki redukujące poziom wydzielania się sebum. Do włosów tłustych i normalnych świetnie sprawdzi się szampon Vichy Dercos. Nie tylko usuwa łupież, ale dodatkowo dzięki starannie wyselekcjonowanym składnikom pielęgnuje i oczyszcza skórę głowy, redukuje nieprzyjemny świąd i wzmacnia włosy. W przypadku włosów suchych lub skłonnych do przesuszania polecamy mycie włosów delikatnym szamponem z serii Babuszka Agafia Taiga z propolisem. Zawarte w nim składniki nie tylko nie wywołują podrażnienia skóry głowy, ale także pomagają zwalczyć łupież i zwiększają elastyczność włosów.

Jak pozbyć się łupieżu domowym sposobem?

Domowych sposobów na łupież można użyć jedynie w przypadku łupieżu suchego. Leczenie łupieżu tłustego wymaga kompleksowej terapii, ponieważ nieodpowiednie działanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jeśli mamy do czynienia z łupieżem suchym można wypróbować następujące metody:

  • mycie octem – świetnie sprawdza się zwłaszcza ocet jabłkowy, który posiada łagodniejszy zapach niż tradycyjny. Ocet wykazuje właściwości grzybobójcze przez co zmniejsza występowanie łupieżu, a dodatkowo wzmacnia włosy i skórę głowy.
  • płukanki ziołowe – pokrzywa, tymianek, szałwia działają kojąco na podrażniony, łuszczący się naskórek praz pozwalają zwalczyć grzyby, które są główną przyczyną łupieżu.
  • stosowanie olei – olej kokosowy, olej rycynowy, a także oliwa z oliwek świetnie sprawdzają się w leczeniu łupieżu. Już kilka kropli olejku nałożonych na włosy stanowi doskonałą odżywkę nawilżającą dla skóry głowy i chroni ją przed zakażeniami grzybicznymi.

Zapobieganie nawrotom łupieżu

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy oraz właściwe mycie włosów to główne kroki, które zapobiegają nawrotom łupieżu. Ponadto warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i diecie. Cukry zawarte w słodyczach, słodkich napojach czy jasnym pieczywie sprzyjają rozwojowi grzybów. Warto także unikać przetworzonej żywności. W zamian lepiej postawić na produkty zawierające witaminę A, E oraz cynk. Na co dzień warto stosować zarówno domowe sposoby na łupież jak i sięgnąć po przebadane, profesjonalne szampony i odżywki, wzbogacone w wzmacniające składniki odżywcze.

Podsumowanie

Łupież występuje u połowy populacji i chociaż zazwyczaj nie jest poważnym problemem zdrowotnym to wraz ze świądem skóry i nieestetycznymi łuskami często jest po prostu uciążliwy. Chcąc się go pozbyć należy sięgać po dobrej jakości kosmetyki wzbogacone w wysokiej jakości składniki odżywcze, a także zadbać o poprawne nawyki w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Stosowanie się do kilku prostych zasad, dbałość o regularne nawyki pomoże nam praktycznie całkowicie zminimalizować problem łupieżu, a także dodatkowo wzmocnić włosy i skórę głowy.

Udostępnij

Inne z tej kategorii

Kategorie

Nie przegap promocji i nowości ze świata kosmetyków. Zapisz się i odbierz niespodziankę przy najbliższych zakupach.

Maksymalnie raz w tygodniu otrzymasz e-mail z wartościowymi treściami
i promocjami. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.