Zmiany skórne na twarzy w postaci czerwonych plam to problem dotykający wiele osób. Przyczyny mogą leżeć w różnych miejscach. Skąd biorą się czerwone przebarwienia na twarzy? Jak sobie z nimi poradzić? Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się kiedy zaczerwienienie skóry twarzy jest powodem do niepokoju.
Czym są czerwone przebarwienia na twarzy?
Czerwone przebarwienia na twarzy to zaburzenia barwnikowe o charakterze hiperpigmentacyjnym i dochodzi do nich najczęściej na skutek problemów z produkcją melaniny. Przybierają postać nieregularnych plam o różnorodnej wielkości. Ich zabarwienie może przybierać kolor od jasnoróżowego, poprzez ciemnoczerwony, a w szczególnych przypadkach pojawiają się nawet fioletowe plamy.
Co powoduje czerwone plamy na twarzy?
Jednym z głównych czynników powstawania czerwonych plam jest stres, ale mogą wystąpić również w wyniku reakcji alergicznej, np. na ostre przyprawy, czy świadczyć o poważniejszych problemach skórnych. Jeśli zauważysz, że czerwone plamy na twarzy są suche, może to być zarówno trądzik jak i atopowe zapalenie skóry. W takim wypadku należy udać się do specjalisty.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty to zapalna, przewlekła choroba, która dotyczy w głównej mierze kobiet w wieku 30-35 lat. W pierwszej fazie może wystąpić rumień, a także grudki i krostki. Po jakimś czasie zmiany skórne zaczynają swędzieć i szczypać. Chcąc poradzić sobie z trądzikiem różowatym należy stosować antybiotyk, i kwas azelainowy. Ponieważ objawy mogą się nasilać przez światło słoneczne i wysoką temperaturę, konieczne jest stosowanie kremów zabezpieczających.
Choroby skórne
Jeśli czerwonym plamom towarzyszy łuszcząca się sucha skóra, może to być objawem chorób grzybiczych lub poważnych problemów skórnych. W takim wypadku konieczna jest konsultacja z dermatologiem.
Atopowe zapalenie skóry
To jedna z chorób alergicznych. Dotyczy głównie dzieci, najczęściej jest uwarunkowana genetycznie i objawia się czerwonymi, swędzącymi plamami. Dodatkowo może wystąpić suchość i pieczenie twarzy. W szczególnych przypadkach dochodzi do bolesnych infekcji bakteryjnych.
Łojotokowe zapalenie skóry
To przewlekła choroba dermatologiczna. Pojawia się zarówno u dorosłych jak i dzieci i jest spowodowana nadczynnością gruczołów łojowych – dochodzi do zwiększenia produkcji sebum i zatkania ujścia mieszków włosowych. Objawy to rumieniowe plamy na skórze twarzy, głównie na czole, nosie i policzkach. Zazwyczaj są pokryte żółtymi łuskami, często pojawia się także zaczerwienienie i świąd.
Łuszczyca
Choroba, podczas której czerwonym plamom towarzyszy łuszczenie skóry i grudki. Jest leczona za pomocą preparatów na bazie kwasu salicylowego, mocznika, oraz leków immunosupresyjnych. Wpływ na przebieg choroby mogą mieć stres, zaburzenia hormonalne, a także czynniki genetyczne.
Przesuszona skóra
Z czerwonymi plamami możemy mieć także do czynienia na skutek nieprawidłowej pielęgnacji twarzy. Skóra, której brakuje nawilżenia, traci naturalną barierę ochronną i jest narażona na negatywne działanie czynników zewnętrznych. W efekcie dochodzi do podrażnienia i zaczerwienienia.
Oparzenia słoneczne
Plamy na twarzy mogą być również reakcją alergiczną na działanie słońca. Jeśli twarz nie została zabezpieczona kremem z filtrem uv, układ odpornościowy traktuje skórę zmienioną przez słońce jako obce komórki, co powoduje czerwone plamy i swędzenie. Na takie efekty szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji.
Czerwone plamki na twarzy u dziecka
Czerwone plamy u dzieci mogą być efektem przegrzania, zimna lub wysiłku fizycznego i w takim wypadku skóra po kilku minutach odzyskuje normalny kolor. Inne przyczyny związane są z poważniejszymi dolegliwościami – rumień nagły (tzw. trzydniówka), gorączka, trądzik niemowlęcy czy choroby zakaźne takie jak różyczka lub ospa. Jeśli objawy nie ustępują, warto skontaktować się z lekarzem.
Czerwone przebarwienia na twarzy – skóra naczyniowa
Zaczerwienienie twarzy jest także charakterystyczne dla cery wrażliwej. Łatwo reaguje ona na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (słońce, wiatr, wilgoć). Pod ich wpływem umieszczone płytko pod skórą naczynia krwionośne rozszerzają się i w efekcie występują czerwone plamy. Czasem dochodzi także do pękania naczyń krwionośnych i powstają charakterystyczne pajączki.
Czerwone swędzące plamy na skórze twarzy – reakcja alergiczna
Uczulenie na twarzy może być spowodowane reakcją alergiczną na składniki zawarte w kosmetykach lub produktach spożywczych (np. orzeszki ziemne). Objawy często przyjmują formę rumienia lub swędzącej wysypki, ale ustępują zazwyczaj po kilku dniach, po wykluczeniu uczulającego składnika.
Dlaczego czerwone plamy pojawiają się na twarzy po alkoholu?
Czerwone plamy na twarzy wywołane spożyciem nawet niewielkiej ilości alkoholu mogą świadczyć o poważnych problemach, takich jak choroba wątroby czy nadciśnienie tętnicze. W takim przypadku należy koniecznie udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem.
Domowe sposoby na przebarwienia na skórze twarzy
W codziennej pielęgnacji sięgaj do nawilżających i łagodzących kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Składniki aktywne zawarte w oleju lnianym i różanym niwelują czerwone plamy na twarzy i wzmacniają naczynka krwionośne. Unikaj także kosmetyków zawierających alkohol, zabezpieczaj skórę przed działaniem promieni słonecznych oraz zrezygnuj z ostrych przypraw, alkoholu i papierosów.
Podsumowanie
Jeśli czerwone plamy na twarzy pojawiają się nagle, warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli powodem są prześwitujące naczynka krwionośne problem można zniwelować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj, by stosować wysokiej jakości kosmetyki od sprawdzonych producentów. Dzięki temu Twoja twarz będzie prawidłowo nawilżona i utrzymana w dobrej kondycji.