Krystalicznie czysta woda termalna staje się coraz bardziej pożądanym elementem w pielęgnacji skóry. Zwłaszcza dla skóry wrażliwej, dotkniętej problemami takimi jak atopowe zapalenie skóry jest ona zbawienna. Nie tylko łagodzi podrażnienia, ale również działa jak balsam, nawilżając i odżywiając cerę. Wiele osób spędza sporo czasu w ogrzewanych pomieszczeniach oraz poddaje skórę różnym zabiegom dermatologicznym, wówczas woda termalna stanowi doskonałe wsparcie w regeneracji. Nawet po peelingach chemicznych, które mogą powodować podrażnienia, delikatny jej chłód przynosi ukojenie. O czym należy pamiętać, stosując wodę termalną? Odpowiadamy!
Czym jest woda termalna?
Woda termalna to zmineralizowana woda podziemna pochodząca z głębokich warstw skał, charakteryzująca się wyjątkową czystością — jest ona wolna od wszelkich biologicznych zanieczyszczeń. Bogata w liczne minerały, jak magnez, sód, cynk, wapń, potas czy selen, woda termalna przynosi liczne korzyści dla zdrowia i urody. Co istotne, te składniki mineralne występują w postaci jonów, co ułatwia ich wchłanianie przez skórę oraz zapewnia efektywne działanie. Nic więc dziwnego, że wodę termalną często wykorzystuje się do produkcji kosmetyków do twarzy i ciała, a także jako samodzielny produkt do pielęgnacji.
Właściwości wody termalnej, o których warto wiedzieć
Jak działa woda termalna? Bogactwo minerałów wody termalnej sprawia, że korzystnie wpływa ona na kondycję skóry, a mianowicie:
- Działa antybakteryjnie — siarka zawarta w wodzie termalnej ma właściwości przeciwbakteryjne, co pomaga w zwalczaniu infekcji skórnych oraz zapobiega rozwojowi trądziku;
- Łagodzi zaczerwienienia — przynosi ulgę skórze po poparzeniach słonecznych, sprawdza się też u osób dotkniętych schorzeniami dermatologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty czy łuszczyca;
- Wykazuje działanie antyoksydacyjne — chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i może opóźniać procesy starzenia się skóry;
- Stymuluje syntezę połączeń międzykomórkowych — dzięki temu skóra staje się bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych;
- Łagodzi stany zapalne oraz reguluje wydzielanie sebum;
- Ma właściwości głęboko nawilżające;
- Można jej używać w celu przedłużenia trwałości makijażu.
Jakie efekty przynosi wprowadzenie wody termalnej do pielęgnacji skóry?
Wprowadzenie wody termalnej do pielęgnacji skóry może przynieść szereg korzystnych efektów. Po pierwsze nawilża ona skórę, a także wykazuje działanie łagodzące — regularne stosowanie wody termalnej może przynieść ulgę nawet najbardziej wrażliwej skórze, skłonnej do reakcji alergicznych. Tego typu efekty aplikacji wody termalnej na cerę z reguły widać już po krótkim czasie od rozpoczęcia regularnej pielęgnacji. Natomiast pełne korzyści, w tym redukcja stanów zapalnych i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi są zauważalne po okresie co najmniej dwóch tygodni stosowania.
Jak stosować wodę termalną w codziennej pielęgnacji?
Wiele osób zastanawia się, jak używać wody termalnej do codziennej pielęgnacji skóry. Istnieje kilka sposobów — oczywiście wszystko zależy od rodzaju wybranego preparatu. W przypadku wody izotonicznej wystarczy spryskać czystą skórę wodą termalną, odczekać 2-3 minuty, a następnie poczekać do jej samoistnego odparowania Jednak wody hipotoniczne, takie jak Vichy wymagają osuszania skóry, np. chusteczką higieniczną. Warto też pamiętać, że można ją delikatnie nałożyć nie tylko na twarz, ale także na inne części ciała, takie jak szyja, ramiona czy nogi.
Czym się różnią od siebie wody termalne?
Wody termalne różnych producentów mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim wybierając dla siebie odpowiedni preparat, warto zwrócić uwagę na skład wody termalnej. Stężenie minerałów często znacząco się różni między poszczególnymi produktami. Dodatkowo różnice mogą występować również w procesie pozyskiwania wody termalnej oraz w warunkach jej przechowywania i butelkowania.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drogerii internetowej Boneto, gdzie można znaleźć wody termalne w sprayu najlepszych producentów.
Właściwości i stosowanie wody termalnej — podsumowanie
Podsumowując, woda termalna to szczególny rodzaj wód podziemnych o wielu cennych właściwościach. Nie tylko nawilża skórę, ale także łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia naturalną barierę, chroniąc cerę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, np. promieniowaniem UV. Warto zatem pamiętać o jej regularnym stosowaniu, aby móc cieszyć się zdrową i promienną cerą.
Dowiedz się także, na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy.