Zadzwoń do nas 533 575 185

Co to jest peeling i po co go robić?

co to jest peeling

Złuszczanie martwego naskórka to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji skóry. Choć zwykle peeling kojarzony jest jedynie z tego, że redukuje cellulit to niesie on ze sobą zdecydowanie więcej korzyści. Regularny peeling przyspiesza odnowę komórkową, pobudza ukrwienie skóry i sprawia, że jest ona bardziej gotowa na wchłanianie składników aktywnych. W artykule podpowiemy Ci jakie są rodzaje peelingów i jak dostosować je do rodzaju skóry, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Co to jest peeling?

Peeling to zabieg kosmetyczny przeznaczony do oczyszczania obumarłych komórek, które gromadzą się na powierzchni skóry. W zależności od rodzaju kosmetyki peelingujące bazują na składnikach złuszczających, które pomagają usunąć martwy naskórek. Peeling bezpośrednio wpływa na pobudzenie skóry, dzięki czemu przyczynia się do produkcji nowych komórek. Warto, więc zadbać o regularne złuszczanie martwego naskórka z powierzchni całego ciała, twarzy, a nawet skóry głowy.

Rodzaje i właściwości peelingów

Mamy kilka rodzajów peelingu – mechaniczny, enzymatyczny i chemiczny. Różnią się one konsystencją i składnikami aktywnymi.

Peelingi mechaniczne usuwają martwe komórki skóry i działają na zewnętrznej warstwie naskórka. W tej grupie wyróżniamy peelingi drobnoziarniste, gruboziarniste – są to zazwyczaj peelingi cukrowe lub solne. Często wykorzystuje się syntetyczne miękkie polietylenowe kuleczki. W naturalnych kosmetykach alternatywą dla tradycyjnych drobinek ścierających są zmielone łupiny orzechów, pestki owoców lub zmielone ziarna kawy. Tego typu produkty wykorzystuje się również najczęściej do peelingu ciała.

Peelingi enzymatyczne bazują na enzymach roślin, które posiadają zdolności do rozpuszczania martwych komórek naskórka. Są to głównie peelingi kremowe, które nie wywołują mechanicznych podrażnień. Peeling enzymatyczny zaleca się szczególnie cerze wrażliwej i naczynkowej, która wymaga delikatniejszego traktowania niżeli peelingi kwasowe czy mechaniczne.

Peelingi chemiczne to nic innego niż popularne kwasy AHA, BHA i PHA, które wnikają w głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu doskonale usuwają złuszczony i martwy naskórek. W peelingach chemicznych najczęściej spotyka się kwas glikolowy, kwas migdałowy i kwasy owocowe. W tej grupie wyróżnia się peelingi powierzchniowe – zapewniają działanie złuszczające w warstwie rogowej naskórka. Z kolei peeling średniogłęboki działa do warstwy podstawowej naskórka, a głęboki – oddziałują na zewnętrzne warstwy skóry właściwej. Peeling chemiczny nie tylko usuwa martwe komórki, ale redukuje oznakami starzenia i nieestetyczne przebarwienia. Nie poleca się jednak wykonywać tego typu peelingu na skórze wrażliwej. Peelingi kwasowe możesz wykonywać samodzielnie lub w gabinecie kosmetycznym.

Peeling kawitacyjny również można wykonać w domowym zaciszu za pomocą specjalnego urządzenia. Kawitacja pomaga pozbyć się zrogowaceń naskórka poprzez fale ultradźwiękowe. Ważne jest, aby na czas zabiegu delikatnie zwilżyć skórę twarzy, ponieważ to wraz z nią rozbijane są zrogowaciałe komórki skóry. peeling kawitacyjny to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla posiadaczek cery trądzikowej z problemem występowania niedoskonałości. Peeling kawitacyjny można wykonać w gabinetach medycyny estetycznej oraz w domu, natomiast trzeba wyposażyć się w odpowiednie urządzenie do peelingu.

Warto jednak pamiętać o tym, aby dostosować rodzaj peelingu do swojej cery i problemów skórnych. Złuszczanie naskórka zbyt agresywnym preparatem może przyczynić się do nadmiernego uszkodzenia naskórka i powstania zaczerwienienia skóry. Najczęściej do podrażnień dochodzi w przypadku peelingów mechanicznych i kwasowych. Peeling enzymatyczny jest nieco mniej agresywny, niemniej jednak nieodpowiednie lub zbyt częste stosowanie również może nieść ze sobą ryzyko powstania niepożądanych zmian skórnych

Na czym polega peeling?

Peeling polega na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą dedykowanych kosmetyków o właściwościach ścierających. Powierzchniowe usunięcie martwych komórek skóry pobudza krążenie krwi, przyspieszając odnowę komórkową i dzięki temu poprawia się kondycja skóry. Co ważne, dogłębnie oczyszczona skóra twarzy zwiększa wchłanialność składników aktywnych, co jest niemożliwe, gdy na powierzchni skóry zgromadzone są obumarłe komórki. Peelingi mechaniczne i enzymatyczne należy nakładać na wilgotną skórę – pozwoli zmniejszyć to ryzyko wystąpienia podrażnień.

Jak stosować peeling do twarzy?

Oczyszczanie skóry twarzy za pomocą peelingu jest niezwykle ważne, natomiast nie możemy z nim przesadzić. Peeling skóry twarzy należy wykonywać regularnie, ale nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Częstotliwość wykonywania peelingu należy dostosować do indywidualnego stanu skóry i jej reakcji na tego typu zabiegi. Jeśli zauważymy, że po drugim peelingu w ciągu tygodnia nasza skóra jest bardziej zaczerwieniona lub wystąpiły na niej zaczerwienienia warto zredukować częstotliwość wykonywania zabiegu do jednego na tydzień. Peeling do twarzy jest szczególnie zalecany przy cerze tłustej, ponieważ oczyszcza i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych.

co to jest peeling

Peeling enzymatyczny jak stosować?

Konsystencją peeling enzymatyczny przypomina kremową maseczkę. Podobnie wygląda kwestia aplikacji. Peeling należy nakładać na całą powierzchnię skóry twarzy, a następnie zgodnie z instrukcją na opakowaniu pozostawiamy na kilka lub kilkanaście minut, a dopiero później je spłukujemy, wykonując delikatny masaż. W tym czasie enzymy rozpuszczają martwe komórki naskórka.

Peeling do twarzy – jak przygotować go w domu?

Oliwa z oliwek i kawa to jeden z najbardziej popularnych sposobów na domowy peeling do twarzy. Takie połączenie składników nie tylko wygładzi strukturę skóry, ale zdecydowanie poprawi jej koloryt. Podobnie możesz przygotować peeling cukrowy. Taki efekt uzyskasz łącząc 2 łyżeczki cukru brązowego z 5 łyżeczkami oliwy z oliwek lub innego oleju, np. słonecznikowego lub ze słodkich migdałów, który aktualnie masz pod ręką. Analogicznie możesz przygotować peeling solny, zastępując cukier solą himalajską lub solą z Morza Martwego.

Równie prostym rozwiązaniem jest peeling z płatków owsianych. Możesz go przygotować z produktów, które zawsze znajdziesz w swojej kuchni. Wystarczy, że połączysz około 3 łyżki zmielonych płatków owsianych z ciepłą wodą, odczekasz nie dłużej niż 10 minut i dodasz 1 łyżkę. Peeling gotowy!

co to jest peeling

Co to jest peeling do ciała?

Peeling można wykonywać na dowolne partie ciała. To co odróżnia peeling do ciała od peelingu do twarzy to, to że do złuszczania ciała używa się raczej peelingów mechanicznych. Peeling całego ciała odżywi skórę, a delikatny masaż drobinkami pobudzi skórę, zauważalnie poprawiając koloryt skóry. Stosowanie peelingu mechanicznego sprzyja redukcji cellulitu.

Domowe peelingi do ciała

Domowy peeling do ciała, nazywany również scrubem możemy wykonać na kilka banalnie prostych sposobów. W tym celu możesz wykorzystać swój żel myjący i dodać do niego drobinki cukru lub soli. Polecanym rozwiązaniem dla miłośniczek naturalnej pielęgnacji będzie peeling kawowy. Aby zrobić ten peeling mechaniczny wystarczy jedynie połączyć ulubiony olejek do ciała ze zmielonymi ziarnami kawy.

Kiedy szczególnie potrzebujemy peelingu?

Sygnałów do wykonania peelingu jest kilka. Pierwszym z nich może być utrata gładkości skóry i objawiająca się szorstka skóra. I właśnie wtedy najczęściej decydujemy się na wykonanie peelingu. Nawet najbardziej delikatny peeling pobudza skórę, usuwa martwe komórki naskórka z powierzchni skóry, dzięki czemu skóra jest bardziej miękka i gładka. Kolejnym sygnałem, że nasza skóra potrzebuje peelingu to moment, w którym kosmetyki przestają działać lub działają z mniejszą siłą. Dochodzi do tego, ponieważ na powierzchni skóry gromadzi się warstwa obumarłych komórek, która ogranicza dostęp składników aktywnych do zewnętrznej warstwy naskórka. Przez co substancje aktywne nie mają możliwości przedostać się dalej.

Peelingi można stosować przez cały rok – latem doskonale przygotowuje skórę na wakacje, a zimą pomoże uniknąć pojawienia się szorstkości i utrzymać odpowiednio nawilżoną skórę.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania peelingu?

Aby stosować peeling w pełni bezpiecznie, nie narażając się na podrażnienia skóry musimy stosować się do kilku zasad. Nie powinniśmy decydować się na złuszczanie martwego naskórka, gdy na skórze pojawiają się stany zapalne skóry, opryszczka, drobne rany i alergie skórne. Peelingu ziarnistego nie powinno się wykonywać w przypadku występowania niedoskonałości, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić skórę. Z kolei, w przypadku peelingów enzymatycznych powinniśmy zwracać uwagę na reakcję skóry. Powodem do niepokoju jest pieczenie, co szczególnie występuje u posiadaczek skóry wrażliwej. Peelingów chemicznych powinniśmy unikać podczas fototerapii, niektóre z zabiegów laserowych, a przyjmowanie niektórych leków również może uniemożliwiać aplikację kwasów złuszczających.

Co to jest peeling do ust?

Wykonując peeling twarzy często zapominamy o ustach, a one również potrzebują regularnego złuszczania. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić posiadaczki spierzchniętych ust. Złuszczenie martwego naskórka z powierzchni nie tylko wygładza ich powierzchnię, ale również je odżywia. Co sprawia, że usta stają się bardziej wyraziste, pełniejsze i ujędrnione.

Jak zrobić peeling do ust?

Doskonałym sposobem na peeling do ust jest miodowy scrub. Możesz go samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy, że wymieszasz po 1 łyżeczkę: miodu, cukru i oliwy z oliwek lub oleju. Tak przygotowany peeling należy stosować na zwilżoną skórę ust, aby uniknąć podrażnień naskórka. A jeśli jesteś miłośniczką kawy, możesz połączyć 1 łyżeczkę fusów kawy z łyżeczką miodu.

Udostępnij

Inne z tej kategorii

Kategorie

Nie przegap promocji i nowości ze świata kosmetyków. Zapisz się i odbierz niespodziankę przy najbliższych zakupach.

Maksymalnie raz w tygodniu otrzymasz e-mail z wartościowymi treściami
i promocjami. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.