Ciało kobiet w ciąży zmienia się nieustannie. Przybieranie na wadze i rozciąganie się skóry brzucha to całkowicie normalne procesy związane z tym okresem. Warto jednak pamiętać, że może temu towarzyszyć pojawianie się rozstępów. Jak im zapobiegać? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry podczas ciąży? Czy jest jakiś sposób, by pozbyć się powstałych rozstępów lub zmniejszyć ich widoczność? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Rozstępy, co to jest i jak one wyglądają?
Rozstępy to zmiany skórne w postaci czerwonych lub białych pasm, które pojawiają się na skórze pod wpływem pękania włókien kolagenowych i elastynowych. Ich powstawaniu sprzyja nie tylko ciąża, ale także gwałtowne przybieranie na wadze czy zwiększanie masy mięśniowej w okresie dojrzewania. Rozstępy występują najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach oraz piersiach.
Jak uniknąć rozstępów?
Chcąc zapobiec powstawaniu rozstępów należy przede wszystkim odpowiednio zadbać o ciało. Konieczne jest regularne nawilżanie skóry, co zapobiega jej wysychaniu i poprawia elastyczność. Ponadto dobrym pomysłem jest peeling całego ciała – po złuszczeniu martwego naskórka, skóra jest odpowiednio przygotowana na przyjęcie substancji odżywczych. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, warto także od czasu do czasu wykonać w okolicach brzucha lub na udach delikatny masaż, który ujędrni i poprawi elastyczność skóry.
Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?
Nie ma żadnej uniwersalnej metody na całkowite pozbycie się rozstępów w czasie ciąży. W związku z tym warto podjąć różnego rodzaju działania, które poprawią elastyczność skóry i zmniejszą ryzyko pęknięć tkanki łącznej. Duże znaczenie przy profilaktyce mają także predyspozycje genetyczne. U niektórych kobiet w ciąży tkanka jest bardzo elastyczna i rozstępy prawie w ogóle nie występują, a u innych niewielki przyrost wagi może wiązać się z powstawaniem czerwonych pręg na ciele.
Przyczyny i mechanizm powstawania rozstępów.
Poza uwarunkowaniami genetycznymi i gwałtownym przyrostem wagi, do powstawania rozstępów przyczyniają się:
- brak ruchu lub niewielka aktywność fizyczna;
- nieodpowiednia, ciężkostrawna, wysokokaloryczna dieta;
- wzrost stężenia kortyzolu we krwi osłabiającego włókna kolagenowe;
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
Najpierw na skórze pojawiają się rozgałęzione, czerwone pęknięcia, a także świąd i uczucie napięcia. Z czasem wprawdzie objawy ustępują, ale zmiany pozostają w postaci licznych, rozchodzących się na powierzchni naskórka podłużnych linii.
Odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie ciąży.
Rozstępy, które pojawiły się w czasie ciąży prawdopodobnie zostaną już na zawsze. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja. Już od pierwszych tygodni ciąży należy zadbać o te miejsca, które będą szczególnie narażone na rozciąganie. Odpowiednio wypielęgnowana skóra staje się elastyczna, a przez to zmniejsza się ryzyko powstawania rozstępów.
Pierwsze rozstępy.
Pierwsze rozstępy w ciąży objawiają się przede wszystkim swędzącą skórą. Później pojawiają się czerwone lub białe, pionowe, wypukłe lub zagłębione pasma. Mogą występować tuż obok siebie lub w większych odległościach. Na tym etapie warto stosować kosmetyki, które posiadają w składzie przede wszystkim kwas hialuronowy, oleje roślinne i glicerynę. Składniki aktywne przyczyniają się do regeneracji skóry, a tym samym do zredukowania świeżo powstałych rozstępów. Dodatkowo poprawiają napięcie i elastyczność, przyczyniają się do produkcji kolagenu, a to bezpośrednio wpływa na zahamowanie procesu powstawania nowych niedoskonałości.
Istniejące rozstępy.
Przy już powstałych rozstępach głównym zadaniem jest zmniejszenie ich widoczności i zapobieganie powstawaniu nowych niedoskonałości. W tym wypadku należy wzmocnić włókna kolagenowe i elastynowe, dzięki czemu skóra stanie się mocniejsza i bardziej elastyczna. Natomiast przy zmniejszaniu widoczności rozstępów świetnie sprawdzają się częste peelingi oraz masaże, również przy użyciu rękawicy pobudzającej mikrokrążenie. Co więcej, wpływa to również pozytywnie na produkcję kolagenu.
Co jest dobre na rozstępy w ciąży – wskazówki dla przyszłych mam.
Należy podkreślić, że pojawienie się rozstępów jest całkowicie normalne i w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych, na które nie mamy żadnego wpływu. Jednakże, możemy zastosować różnego rodzaju działania, które wzmocnią naszą skórę i w momencie pojawienia się rozstępów zminimalizują ich widoczność.
Pielęgnacja na powstawanie rozstępów.
Najlepszą profilaktyką w walce z powstającymi rozstępami jest dbałość o skórę już od pierwszego miesiąca ciąży. Odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie, uelastycznianie nie tylko zapobiega powstawaniu rozstępów, ale także wzmacnia skórę brzucha i przygotowuje ją do rozciągania. Ponadto świetnie sprawdza się peeling usuwający martwy naskórek, dzięki czemu skóra gotowa jest na przyjęcie składników aktywnych i witamin. Warto także wykonywać regularne masaże, które poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu skóra jest jędrna i zdrowa.
Czym smarować brzuch na rozstępy w ciąży?
Chcąc zmniejszyć widoczność rozstępów oraz zapobiegać powstawaniu nowych warto zaopiekować się skórą na brzuchu, szczególnie narażoną na intensywne rozciąganie. Należy sięgać przede wszystkim po kosmetyki nawilżające, wygładzające i ujędrniające skórę. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju naturalne, pozbawione sztucznych barwników i konserwantów kremy i olejki, zawierające szereg minerałów i witamin. Koniecznie sprawdź czy dany kosmetyk zawiera witaminę E, która działa ochronnie i przyczynia się do produkcji kolagenu oraz wzmacniające i regenerujące skórę kwasy omega.
Wybór odpowiedniego kremu przeciwko powstawaniu rozstępów.
Postaw na naturalne składniki. Przykładowo, organiczny olejek rozmarynowy i delikatny olejek lawendowy regenerują skórę oraz łagodzą podrażnienia. Olej kokosowy i masło shea mają działanie nawilżające i wzmacniające. Masło kakaowe poprawia koloryt skóry, pobudza produkcję elastyny i kolagenu, a tym samym wzmacnia elastyczność. Unikaj produktów zawierających kofeinę, która może negatywnie wpływać na ukrwienie.
Kiedy zacząć stosować krem na rozstępy w ciąży?
Pamiętaj, że w okresie ciąży stosowanie wszelkich preparatów zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, delikatny krem na rozstępy lub olejek można stosować od samego początku ciąży. Na początku warto sięgać zwłaszcza po te produkty, które w swoim składzie posiadają działający wielopłaszczyznowo kwas foliowy. Nie tylko odżywia skórę, ale także przyspiesza produkcję kolagenu, poprawia elastyczność, a także wzmacnia zdolność skóry na rozciąganie. W kolejnych miesiącach ciąży warto sięgać przede wszystkim po kosmetyki nawilżające i regenerujące.
Olejki przeciw rozstępom – jak wybrać?
Naturalne oleje są świetnym wyborem do walki z rozstępami. Warto sięgnąć zwłaszcza po te produkty, które zawierają w składzie olejek ze słodkich migdałów, olej jojoba, a także olej z kiełków pszenicy czy olejek różany. Tego typu kosmetyk zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Nie tylko intensywnie nawilża i chroni skórę, ale także wygładza ją i zmiękcza. Olejek ze słodkich migdałów polecany jest do każdego rodzaju skóry, natomiast do cery wrażliwej najlepiej sprawdzi się olej jojoba oraz olej lniany.
Ćwiczenia przeciw rozstępom.
W czasie ciąży warto zadbać o sprawność fizyczną. Regularny ruch i ćwiczenia nie tylko poprawiają wydolność i ciśnienie krwi, ale także pozytywnie wpływają na kondycję i elastyczność skóry. Kobiety ciężarne z powodzeniem mogą uprawiać jogę, pilates czy pływanie, jednakże pamiętaj, że wszelkie ćwiczenia zawsze należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Dieta, która zapobiega rozstępom.
Zdrowa i zbilansowana dieta dostarcza do organizmu naturalne składniki odżywcze, które pomagają utrzymać elastyczność tkanki łącznej. Witamina A zawarta w takich produktach jak wątróbka czy szpinak wpływa na regenerację skóry, a owoce cytrusowe i warzywa korzenne bogate w witaminę C wspomagają produkcję kolagenu. Sięgnij także po zdrowe oleje, pestki dyni i wszelkie owoce jagodowe takie jak borówki i czarna porzeczka, w których występuje witamina E – odżywiają i wzmacniają skórę. Warto także pamiętać o włączeniu do diety cynku i manganu, które pozytywnie wpływają na ogólną kondycję skóry. Znajdziesz je między innymi w płatkach owsianych, kaszy gryczanej, rybach oraz roślinach strączkowych.
W którym tygodniu ciąży pojawiają się rozstępy?
Pierwsze rozstępy w ciąży zazwyczaj zaczynają pojawiać się pod koniec II trymestru, czyli w okolicach 20-25 tygodnia. Może to jednak nastąpić wcześniej lub znacznie później. Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych oraz od odpowiedniej pielęgnacji skóry. Stosowanie kosmetyków, które nawilżają skórę oraz wzmacniają jej elastyczność może znacząco opóźnić powstawanie rozstępów lub nawet całkowicie zapobiec ich powstawaniu.
Czy rozstępy znikają po ciąży?
Niestety, rozstępy samoistnie nie znikają po zakończeniu ciąży, gdy rozpoczynają się procesy regeneracji skóry. Można je wygładzić i rozjaśnić, ale przy bliższym przyjrzeniu się i tak będą widoczne. W momencie, kiedy poprzeczne pręgi są już białe lub cieliste, by stały się mniej widoczne nie pomoże krem ani balsam. Jeśli chcesz pozbyć się nieestetycznych zmian, rozwiązaniem są zabiegi kosmetyczne takie jak dermabrazja lub mocniejsza mezoterapia.
Brak pielęgnacji skóry w ciąży – skutki.
Odpowiednia pielęgnacja skóry w czasie ciąży jest bardzo ważna. Brak elastyczności i jędrności jest problemem nie tylko podczas trwania ciąży i sprzyja powstawaniu rozstępów. Osłabione włókna kolagenowe i niewystarczająca ilość dostarczonych do skóry składników odżywczych mogą wydłużyć proces regeneracji skóry po porodzie.
Rozstępy – Podsumowanie.
Każda z nas chce wyglądać pięknie nie tylko w wymagającym okresie ciąży, ale także już po urodzeniu dziecka. Chcąc uniknąć rozstępów warto sięgać po wysokiej jakości produkty wzbogacone w różnego rodzaju składniki aktywne. Pozwoli to odpowiednio przygotować skórę, wzmocnić ją, a tym samym zminimalizujemy ryzyko pękania włókien kolagenowych. Natomiast jeśli nawet rozstępy w ciąży się pojawią, pamiętaj, nic straconego! Wciąż możesz zmniejszyć ich widoczność stosując kosmetyki wygładzające i poprawiające koloryt skóry. W przypadku dużych niedoskonałości z pomocą przychodzą także profesjonalne zabiegi kosmetyczne.