Ceramidy w kosmetykach zyskują coraz większą popularność. Zazwyczaj znajdują się one w produktach do pielęgnacji okolicy oczu, twarzy, dekoltu, a nawet włosów. Ich ilość w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego warto o nich pamiętać w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, zwłaszcza jeśli skóra wymaga intensywnego odżywienia, a także ochrony przed utratą wody. Jakie funkcje pełnią ceramidy w organizmie? W jakich kosmetykach występują? Odpowiadamy!
Czym są ceramidy? Wyjaśniamy!
Ceramidy odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowej i sprawnie funkcjonującej skóry. To również główny składnik warstwy rogowej naskórka. Ceramidy są zbudowane z kwasu tłuszczowego oraz sfingozyny, które tworzą tzw. cement międzykomórkowy, spajając komórki warstwy rogowej naskórka, co przywraca skórze jej kluczowe funkcje.
Jak ceramidy działają na skórę?
Ceramidy są ogromnie ważne w codziennej pielęgnacji skóry. Jak działają? Ceramidy są cennym składnikiem cementu międzykomórkowego łączącego ze sobą komórki mieszczące się w warstwie rogowej naskórka. Poprzez tworzenie tej struktury, nie tylko utrzymują one integralność skóry, ale także wraz z kwasami tłuszczowymi tworzą barierę hydrolipidową, która chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz hamuje nadmierną utratę wody, a także poprawia jej wchłanianie. Ponadto, ceramidy zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu martwych komórek naskórka, przyczyniając się do utrzymania gładkiej i zdrowej powierzchni skóry. Ich działanie polega także na wzmacnianiu bariery ochronnej przed promieniowaniem UV oraz zanieczyszczeniami, dzięki czemu chronią przed widocznymi oznakami starzenia.
Jakie są skutki niedoboru ceramidów w skórze? X charakterystycznych objawów
Niedobór ceramidów może objawiać się na kilka sposobów:
- Łuszczeniem skóry oraz większą podatnością na podrażnienia, co może mieć wpływ na gorszą regenerację naskórka;
- Spadkiem poziomu nawilżenia skóry;
- Zaczerwienieniem cery, a także zwiększoną jej wrażliwością na niektóre preparaty;
- Uczuciem suchości, co wpływa na spadek elastyczności i jędrności skóry. Towarzyszyć temu mogą uczucie pieczenia i ściągnięcia;
- Poszarzeniem i pozbawieniem cery blasku.
Kosmetyki z ceramidami są w szczególności polecane do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej.
Zalety stosowania kosmetyków do twarzy z ceramidami w codziennej pielęgnacji? Sprawdź, czy znasz je wszystkie!
Ceramidy mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, zwłaszcza w produkcji kosmetyków do twarzy. Wszystko za sprawą ich cennych właściwości, które mają zbawienny wpływ na kondycję cery. Stosowanie kosmetyków z ceramidami niesie ze sobą wiele zalet, m.in.:
- przydaje się w trakcie leczenia stanów suchości skóry;
- wzmacnia barierę ochronną naskórka;
- chroni przed nadmierną utratą wody;
- łagodzi podrażnienia skóry i wspiera jej regenerację;
- poprawia elastyczność skóry;
- stanowi pomoc dla cery z uszkodzoną barierą hydrolipidową.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem odpowiednich produktów do swojej pielęgnacji, sprawdź nasze kosmetyki z ceramidami.
Co więcej, aby polepszyć efekty stosowania tego typu preparatów, dobrym rozwiązaniem jest równoczesne używanie składników takich jak kwas hialuronowy, niacynamid, czy masło shea.
Kosmetyki z ceramidami — u kogo się sprawdzą?
Kosmetyki z ceramidami dedykowane są przede wszystkim osobom z suchą, dojrzałą skórą, widocznymi oznakami starzenia oraz skłonnymi do podrażnień i łuszczenia. Ich stosowanie jest szczególnie zalecane podczas jesieni i zimy, kiedy skóra narażona jest na przesuszenie. W przypadku cery wrażliwej czy problematycznej, kosmetyki zawierające ceramidy mogą przynieść ulgę i poprawić jej kondycję. Nawet osoby z cerą tłustą lub mieszaną mogą korzystać z preparatów z ceramidami — wówczas warto wybierać kosmetyki o lekkiej konsystencji.
Ich stosowanie może przynieść również ulgę osobom z atopowym zapaleniem skóry, poprawiając komfort i kondycję skóry, oraz wspomagając proces jej regeneracji. Ceramidy, będące naturalnymi składnikami lipidów obecnymi w ludzkim organizmie, wykazują wysoką tolerancję przez skórę oraz włosy — są one uznawane za związki doskonale sprawdzające się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Ponadto kosmetyki z ceramidami mogą stosować kobiety w ciąży. Warto jednak zwrócić na resztę składników aktywnych zawartych w danym preparacie, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla płodu.
Rola ceramidów w kosmetykach — podsumowanie
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem ceramidów skóra staje się bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, promienie UV oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia podrażnień i problemów skórnych. W rezultacie, kosmetyki na bazie ceramidów są niezastąpione w codziennej pielęgnacji skóry, wspierając jej naturalne funkcje ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd.
Dowiedz się również, czym są peptydy w kosmetykach.