Zadzwoń do nas 533 575 185

AZS na twarzy – jak rozpoznać i łagodzić objawy?

azs na twarzy objawy

Wszechobecne zanieczyszczenia i duża ilość chemii w otaczającym nas świecie często niekorzystnie wpływają na nasze życie i samopoczucie. Coraz częściej używanym w takim przypadku słowem jest choroba cywilizacyjna. Jedną z chorób, którą możemy do takich chorób zakwalifikować jest atopowe zapalenie skóry, czyli w skrócie AZS. Jakie są objawy choroby? W jaki sposób przebiega leczenie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Atopowe zapalenie skóry – skąd się bierze?

Co dokładnie możemy nazwać atopowym zapaleniem skóry? Jest to często silna reakcja alergiczna (autoimmunologiczna) skóry na czynniki środowiskowe, której objawy to przede wszystkim zmiany skórne i dyskomfort w postaci swędzenia. W przypadku AZS najczęstszymi przyczynami występowania dolegliwości są:

 • stres,
 • częste drastyczne wahania czynników zewnętrznych (temperatura, wiatr, nasłonecznienie, mróz, itp.),
 • silne detergenty, np. proszkach do prania i kosmetykach,
 • alergeny,
 • zanieczyszczenia powietrza.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry często charakteryzuje się objawami podobnymi do innych schorzeń, dlatego tylko po kontakcie z lekarzem specjalistą, badaniach i gdy otrzymamy dodatnie wyniki testów skórnych możemy mówić o tej chorobie. Najczęstsze objawy AZS, które powinny nam dać do myślenia to:

 • uporczywy świąd skóry, który nasila się w nocy i nad ranem to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych problemów,
 • przesuszenie skóry, które nie zanika nawet podczas stosowania środków nawilżających,
 • zaczerwienienie skóry, zwłaszcza w miejscach charakterystycznych dla azs, na twarzy, plecach, ramionach,
 • pęcherzyki, krostki, zranienia, z których sączy się płyn, zwłaszcza występujące w miejscach w których nawiedza nas uczucie swędzenia.

Objawy AZS – czy wiek chorego ma znaczenie?

Przebieg choroby atopowego zapalenia skóry różni się w zależności od wieku i występuje w innych miejscach. W trakcie dorastania miejsca newralgiczne mogą występować w różnych punktach na naszym ciele.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

U dzieci atopowe zapalenie skóry jest dużo trudniejsze do wykrycia, zwłaszcza u noworodków. Raz, że małe dzieci nie powiedzą o męczących ich dolegliwościach, a dwa, że łatwo jest pomylić AZS z innymi dolegliwościami. Powinniśmy pozostać czujni, zwłaszcza w wypadku gdy któryś z rodziców cierpi na atopowe zapalenie skóry, ponieważ choroba ta ma podłoże genetyczne.

W przypadku atopowego zapalenia skóry u dzieci objawy AZS występują:

 • u dzieci w wieku do 2 lat – ramiona, nogi, górne części tułowia, twarz,
 • u dzieci między 3 a 11 rokiem życia – zgięcia kończyn, rzadziej twarz.

AZS u dorosłych

U dorosłych i nastolatków, atopowe zapalenie skóry przenosi się na ramiona i twarz, narażone są również wierzchy dłoni i stóp, a także górna część pleców. Ponadto stany zapalne mogą występować także na owłosionej skórze głowy, co często może być mylone z łupieżem.

Jak leczyć AZS na twarzy?

Atopowe zapalenie skóry ma niestety nawrotowy przebieg choroby, to znaczy nie da się jej całkowicie wyleczyć, a jedyne co można zrobić to leczyć objawy azs, np. uczucie świądu czy reakcje alergiczne. Najważniejsze, co możemy zrobić to sprawić, aby skóra atopowa była odżywiona i nawilżona, a w przypadku dużych nawrotów choroby zadbać o przyjmowanie odpowiednich leków. Preparaty kosmetyczne, leki doustne, kremy i różne rodzaje maści dostosowanych do naszej skóry i cery to tylko część walki gdy w grę wchodzi zaostrzenie objawów azs na twarzy. Warto również uważniej pilnować codziennej rutyny i stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.

Atopowe zapalenie skóry, a pielęgnacja twarzy – nasze rady

Trzeba podkreślić, że atopowe zapalenie skóry jest nieuleczalne, ale odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej może ograniczyć nawroty choroby i okresy między atakami. Musimy także pamiętać, że zaniedbanie, nieleczenie, czy złe leczenie azs na twarzy może prowadzić do rozszerzenia się zmian skórnych i do poważniejszych schorzeń jak nawrotowe zapalenie spojówek lub poważne zmiany skórne.

Warto więc na co dzień, za pomocą kosmetyków i pielęgnacji skóry atopowej dbać, aby powikłania takie jak swędzenie skóry, zaczerwienienie powierzchni skóry czy natychmiastowe odczyny skórne nie występowały.

Jakich kosmetyków unikać w przypadku skóry atopowej?

Atopowe zapalenie skóry wyklucza używanie kosmetyków opartych na glikolach i siarczanach, z racji na możliwe podrażnienia skóry i jej przesuszanie. Warto również zrezygnować z zabiegów ścierających martwy naskórek i mogących podrażnić skórę, mowa tu o wszelkiej maści peelingach i maskach złuszczających. Należy również unikać w składzie kosmetyków substancji takich jak: parabeny i ich pochodnych, pochodnych formaldehydu czy syntetycznych substancji zapachowych (np. aldehyd benzoesowy, ester).

Jakie kosmetyki można stosować przy AZS na twarzy?

Wybór odpowiednich kosmetyków powinien być zależny od tego z jakim atopowym zapaleniem skóry mamy do czynienia, jakie są objawy, zmiany skórne i jakiego typu jest nasza cera. Jeśli znamy odpowiedzi na te pytania warto wybrać wyspecjalizowane i dopasowane do naszych potrzeb produkty. Naszą walkę z AZS na twarzy mogą wspomóc dostępne na naszej stronie kosmetyki zapewniające odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, takie jak Antirougeurs kojący krem na dzień od AVENE czy nawilżający olejek do mycia od Cerave.

Czy można zapobiec wystąpieniu AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna na podłożu alergicznym. W dzisiejszych czasach trudno zminimalizować ryzyko jej występowania do zera, zwłaszcza w przypadku stosowania chemii i narażenia skóry na działanie czynników zewnętrznych. Duży wpływ mają tu też cechy dziedziczone po przodkach, u których skórę atopową już stwierdzono.

Możemy tylko unikać nadmiernej sterylności i starać się prowadzić styl życia, który nie zwiększa szansy na atopowe zapalenie skóry, to znaczy, ograniczyć stres, używanie mocnej chemii, czy nadmierne narażenie na skrajne warunki pogodowe.

Podsumowanie

Choć atopowe zapalenie skóry jest sporym wyzwaniem, po dostosowaniu swojego trybu życia i zastosowaniu odpowiedniej codziennej pielęgnacji można znacząco zmniejszyć nasilenie objawów. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać nawrotom choroby i zaostrzeniom niż wprowadzać potem leczenie objawowe i borykać się ze zmianami skórnymi. Dobre kosmetyki, właściwa pielęgnacja skóry atopowej i zdrowy tryb życia pozwolą na unikanie zbyt częstych powrotów atopowego zapalenia skóry.

Udostępnij

Inne z tej kategorii

Nie przegap promocji i nowości ze świata kosmetyków. Zapisz się i odbierz niespodziankę przy najbliższych zakupach.

Maksymalnie raz w tygodniu otrzymasz e-mail z wartościowymi treściami
i promocjami. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.